Dnes se jmenuje Radost, dříve to byl Všeobecný penzijní ústav. Jeho úkolem bylo zajišťovat starobní a invalidní pojištění soukromníkům. Byl založen nedlouho po vzniku samostatného Československa v prosinci 1918 jako nástupce českých úřadoven Všeobecného penzijního ústavu pro zřízence ve Vídni. „Ústav patřil k největším mezinárodním institucím meziválečného Československa a provozoval kanceláře v Praze, Brně a Bratislavě,“ píší Dita Dvořáková a Rudo Prekop v publikaci tomuto domu věnované.

Mladí avantgardní architekti Josef Havlíček a Karel Honzík zvítězili v architektonické soutěži i přesto, že jejich návrh nesplňoval základní kritéria Státní regulační komise na stavbu uzavřeného bloku se dvěma vnitřními bloky. Dům nemá žádný dvůr a rozhodně se o křížovém půdorysu nedá říct, že by byl uzavřený. Navíc významně překročili výšku stavby danou platným stavebním řádem.

Dnes by byli vyřazeni už v prvním kole z důvodu základního nedodržení zadání. Jenže jejich hlavním argumentem byla nízká kubatura, tedy výhodná ekonomičnost projektu. Zatímco ostatní projekty počítali s kubaturou kolem 200 000 metrů krychlových, Havlíček s Honzíkem se dostali na 150 000 metrů. „V dubnu roku 1932 začala výstavba, první úředníci se nastěhovali o necelé dva roky později,“ napsala Kristýna Zábranská v magazínu City Life.

Je libo popelníček?

V budově je zachována zajímavá řada detailů, zvedněte hlavu a podívejte se třeba na funkcionalistická osvětlovací tělesa. A pokud pojedete výtahem, tak si všimněte malých popelníků na odložení cigaret a doutníků. Popelník u výtahu, to je fakt rarita a detail, který pobaví. Dům je opravdu unikátní a není divu, že spadá pod památkovou ochranu.

Aktuálně tam probíhá několik výstav, ale obdivovat ho můžete kdykoli. Jen je dobré si uvědomit, že prostory jsou hlídané kamerami, které opravdu někdo sleduje. Stačilo se jen chvíli po chodbách fotograficky „motat“ a hned jsem dostal slušný dotaz ze správy budovy, jestli by mi mohli nějak pomoci. Mohli, byla středa a já se dozvěděl, že dole je otevřený atomový kryt.

Pozor na kamery

Vše je původní, nenechte se zmást zachovalostí techniky, moc hezky se tady o to starají,“ vysvětlil mi muž, který měl na starosti zájemce o prohlídku. „Klidně si můžete zkusit prolézt nouzovým východem, jen mi o tom řekněte. Ústí venku za květináčem, dodal. Opravdu tam nouzový východ byl, stejně tak jako velká vodní nádrž a protitlakové dveře krytu.

Hitler v bunkru

Zatímco většina bunkru je osvětlená, tak jedna z místností zůstala ozářená jen červenou žárovkou a světlem promítaného filmu. Je o válečné události a můžete se podívat na veřejné vystupování Adolfa Hitlera. Jeho řeč těla opravdu stojí za shlédnutí. Ale to je jen vtípek pro dokreslení dobové atmosféry. Vzduchotechnika je jako nová.

Nenechte se tím zaskočit, majitelé se o to tady skvěle starají. I když to vypadá jako nové, jsou to z 99 % originály, včetně vzduchových filtrů. Kdyby tady bylo prostředí pro vás moc stísněné, tak vyjeďte výtahem nahoru, tam je naopak kavárna s parádním výhledem,“ informuje mě muž, který dohlíží na návštěvníky.

Devadesáté narozeniny

Oči Stb - Velký Bratr tě sleduje

V domě Radost probíhá několik výstav. Jedna z nich je věnována sledovacím technikám StB. Nejde jen o sledování undengroudu, ale i technické prostředky a vývoj v čase. Zajímavé jsou nejen protokoly, ale i autentické fotografie pořízené agenty. 

Tato kulturní funkcionalistická památka zažila první republiku, válku, únorový převrat v roce 1948, socialismus, srpen 1968, listopad 1989…,“ udává web domu Radost věnovaný devadesátým narozeninám. Kavárna v přízemí disponuje oddělenými boxy, ideálními na schůzky, rande nebo práci. Pokud v ní potřebujete wifi připojení, mají ho. Aktuálně v Domě radost běží několik výstav (Oči Stb je hned ve vstupní hale) a každou středu až do 26. 6. jsou jsou otevřené i jinak nepřístupné prostory. Budova se po svém dokončení stala s výškou 52 metrů nejvyšší budovou v Čechách, což jí vyneslo přezdívku „pražský mrakodrap“. Samozřejmě se s americkými mrakodrapy nedá srovnávat, nicméně přesto se stala architektonickou hvězdou první velikosti, která se dostala i na stránky zahraničního tisku.

Zdroje: Novinky.cz, Dům radost, City Life, Denik.cz