Týkové kůly něco vydrží. Odolají termitům i vodě. Ale ani ony nejsou nezničitelné. Několik jich v případě mostu zvaného U Bein bylo poškozeno. Byť týkové stromy okolo rostou, Barmánci je nahradili betonem.

Základem je smlouvání

Cesta je jednoduchá, z Mandalaje (druhé největší město Barmy) se dostanete do Amarapury snadno, funguje tam smluvní kyvadlová doprava. Smluvní znamená, že opravdu musíte smlouvat, protože bílá kůže prozrazuje turistu a těm se účtuje až několikanásobek běžné taxy. Základem je zeptat se nějakého místního (ne řidiče) a pak na ceně trvat. Konkurence je vysoká a jde jen o souboj nervů.

Ukažte mi cestu k mostu

Amarapura v podstatě plynule navazuje na Mandalaj. Na cestu se doptáte snadno, jednak lze při troše pozornosti objevit šipky a jednak stačí opakovat slovo „bridž“ (most) a místní vás navedou, neb chápou, že vám nejde o karetní hru. K mostu totiž míří většina turistů. Jde o nejdelší týkový most světa. Samotný název městečka Amarapura pochází z jazyka pali a znamená Město nesmrtelnosti. Dnes v něm najdete mimo chrámy i přádelny a barvírny bavlny. Ty první poznáte podle rachotu, ty druhé podle barevných rukou a nohou zaměstnanců. Na nějakou ekologii se tady nehraje, barviva tečou do kanálu. Totéž platí o ochraně zdraví zaměstnanců.

Romantika na lodičkách

Most U Bein se v délce 1 200 m klene přes jezero Taungthaman. Stavba proběhla kolem roku 1850 a v současnosti se jedná o nejstarší a zároveň nejdelší most z týkového dřeva na světě. Most nese jméno po Maung Beinovi, který jej nechal postavit. Původně důležitý přechod pro místní obyvatele se stal turistickou atrakcí. Nejde jen o drobné šperky, pohlednice nebo občerstvení, ale i o pronájem lodičky. Prý je pohled z hladiny nejhezčí. Těžko říct, ale faktem je, že když se opravdu povedou rudé červánky, jde o neskutečnou romantiku. Taková žádost o ruku v tu chvíli musí být pro dámu nezapomenutelný zážitek.

Most byl postaven ze dřeva získaného z bývalého královského paláce v Inwě a jeho 1 086 pilířů se pomalu rozpadá. Některé už musely být nahrazeny, bohužel ne týkovým dřevem, ale betonem, což charakteristiku mostu docela snižuje.

Šperky z melounových semínek

Musí to být příšerná piplačka, navlékat melounová semínka na provázek a dělat z nich náhrdelníky a náramky. Jenže ty tady frčí. Proč zrovna melouny? Prý se v místě dělaly odjakživa. Možná odpověď tkví v nedalekých melounových polích.

Podívejte se, jak to chodí u nejdelšího týkového mostu světa.

Zdroj: Youtube

Týk neboli teka

Týk, tedy správně teka obrovská (Tectona grandis), je mohutný strom dorůstající až 40 metrů. O to víc našince překvapí, že patří do čeledi hluchavkovitých. Listy a kůra jsou bohaté na červené pigmenty a jsou proto bohatě využívány pro barvení textilií. Kůra, dřevo a květy obsahují léčivé látky zmírňující střevní potíže, horečku a napomáhající při léčbě některých kožních onemocnění. Ovšem nejširší uplatnění našlo týkové dřevo ve stavebnictví. Není divu, vždyť odolává jak plísním, tak termitům, a tak už se z něj staví dlouhá staletí.

Zdroje: Indochina Voyages, havecamerawilltravel.photography