Pokud byste nevěděli, o jakou pláž jde, stejně historii neuniknete. Bunkry, respektive jejich zbytky prozradí, že nejde o pláž určenou ke koupání. Všichni ji totiž považují za pietní místo. Američané, Britové, Kanaďané, ale i Němci. Rovných 80 let od konce války už přímou nenávist ohlodal zub času a zůstaly jen vzpomínky na mrtvé. A tisíce střel, střepin a jednotlivé kusy techniky, které rezaví na dně.

Omaha byla nejdrsnější

Utah, Omaha, Gold, Juno, Sword. To jsou jména pláží, na kterých 6. června proběhla vyloďovací operace Overlord. Vylodění na Omaze bylo nejsložitější a nejkrvavější. „Většině výsadkových tanků Sherman DD se vůbec nepodařilo pláže dosáhnout. Z výsadkových člunů byly spuštěny na vodu příliš daleko od pobřeží a ve velkých vlnách se potopily, takže se jednotky vyloděné na úseku Omaha musely obejít bez jejich palebné podpory. Další problém spočíval v tom, že se mnohé z jednotek vylodily na špatných místech. Silný příliv a vítr totiž vychýlily výsadkové čluny ze stanoveného kurzu a způsobily v sestavě útočného svazu zmatek,“ píší Leo Marriot a Simon Forty v knize Bojiště v Normandii: Den D a bitva o předmostí. 

Hledači kovů

Dnes pláž sice vypadá jako pláž, jenže nenajdete tady nikoho v plavkách. Zato se tu občas objeví někdo z detektorem kovů. Nebo turista v olivově zeleném oblečení, což byla barva vylodivších se jednotek. Nejsou výjimkou ani americké rodiny, které navštívily nedaleký hřbitov a připomněly si některého člena, který se z válečné Evropy domů nikdy nevrátil. „Útočící americké jednotky 29. a 1. pěší divize ztratily více než 2 000 mužů,“ udávají Marriot s Fortym.

Na této pláži jsou jen dva druhy mužů - mrtví a ti, kteří zemřou. A teď se, k čertu, odtud hněte.

Plukovník George Taylor, velitel 16 pěšího pluku 1. pěší divize

Pláž není nijak široká (její velikost se samozřejmě mění s přílivem a odlivem). Každý si asi představí, jaké hrůzné bylo přeběhnout pláž pod dělostřeleckou a kulometnou palbou. Nepopiratelné hrdinství vojáků narazilo na místy velmi efektivní obranu. 

Podívejte se, jak je zachyceno vylodění na Omaha Beach ve filmu Zachraňte vojína Ryana.

Zdroj: Youtube

Heinrich Severloh: Bestie z Omahy

V den vylodění byl desátník Heinrich Severloh přidělen k opěrnému bodu 62 jako kulometčík. Ze svého jedenáct kilogramů těžkého kulometu MG-42 vystřílel přes 12 000 ran a dalších 400 ran ze své pušky K-98. Během invaze také asi desetkrát vyměnil přehřátou hlaveň kulometu. Posléze Američané zjistili, že tento opěrný bod měl na svědomí zhruba 1 000 mrtvých a zraněných. Kulometu MG-42 se pro jeho kadenci až 1 500 ran za minutu přezdívalo Hitlerova pila. Srovnatelný americký M1919 Browning střílel 400–600 ran za minutu a sovětský Maxim 1910, který byl 6x těžší, měl kadenci pouhých 520–600 ran/min. 

Arnold „Ray“ Lambert a první ošetřovna

Americký rodák z Alabamy Arnold „Ray“ Lambert vstoupil do americké armády v roce 1940. Jako zdravotník se zúčastnil vylodění v severní Africe, na Sicílii a v létě 1944 v Normandii v rámci Dne D za kamenem vytvořil první ošetřovací bod. Kámen je na pláži dodnes. Je osazený pamětní deskou, na níž jsou jména 36 vojáků, kteří tady byli ošetřeni. Za své neohrožené působení na válečném poli získal Lambert řadu vyznamenání: Stříbrnou hvězdu a několik Bronzových hvězd a Purpurových srdcí. Zemřel 9. dubna 2021.

Teprve později přišli na to, že Heinrich Severloh zajatý v blízké vesnici Colleville-sur-Mer je mužem, který mezitím dostal přezdívku „Bestie z Omaha Beach“.

Zdroj: Dotyk.cz, Fact Sheet D Day