Fierljeppen nebo taky polsstokverspringen je tradiční fríský letní sport, jehož účastníci se snaží doskočit o tyči co nejdál. Původní myšlenkou sice bylo pouze přeskočit kanál, ale to už je dávno passé...

Zábavná nutnost

Záznamy o tomto nezvyklém sportu sahají až do 13. století, ačkoliv tenkrát se jednalo o součást běžného živobytí. Frísko, které je dnes rozděleno na nizozemskou a německou část, bylo již od nepaměti ploché a prošpikované vodními kanály. Právě to jsou skvělé podmínky pro hnízdění čejky chocholaté (Vanellus vanellus), jejíž vajíčka byla v minulosti nejen frískou pochoutkou, ale jejich sběr také představoval jarní tradici.
.

Přeskakování kanálů bylo obvyklým způsobem, jak nerušeně procházet vodnatými poli a nasbírat co nejvíce strakatých úlovků. Tato nutnost ovšem časem přerostla v zábavu a nyní i v národní sport a nehmotné dědictví na seznamu UNESCO (2018). První oficiální soutěž se konala roku 1767 na přání vdovy po Ype Gerbensovi, bývalém vládci v oblasti kolem vesnice Baard. Nyní se relativně krátká tyč pohybuje až kolem 13 m a není neobvyklé, že mužští finalisté skáčou až dvacet metrů daleko. Rekordy, fyzická námaha i příprava se tedy během staletí posunuly, ale obliba se nemění.

Letošní sezónu byly oči všech fanoušků upřeny především ke Germu Terpstrovi, který posunul juniorský fríský rekord na 21,31 m. Málem tak zdolal i juniorský rekord celého Nizozemska činící 21,38 m. O své pozici favorita řekl: „Ten tlak zvládám docela dobře. Prostě si jedu to svoje a pro tentokrát ten tlak opravdu necítím. Necítím se ani jako favorit, protože ti ostatní mohou také dojít daleko.

Zdroje:

Související články