Lov krevet pomocí koní nebyl v minulosti ničím neobvyklým. Postupem let ale tento způsob ve Francii, Anglii, Nizozemsku a v Belgii zcela nahradil lov krevet z lodí. To ale neplatí pro Oostduinkerke, na jehož plážích rybáři dodnes vlečou sítě za pomoci svých silných koní.

Koně v moři

Už jen ten pohled je jedinečný a rok co rok okouzluje tisíce turistů a přihlížejících na plážích belgického města Oostduinkerke: mohutní brabantští koně vážící přes tunu, se až po plece brodí vodou, s velkými koši na každém boku, krok za krokem zpěněným vlnám Severního moře. Nenechají se odradit mořem a větrem a táhnou za sebou osm metrů širokou síť, do které se chytají vzácné a chutné krevety.

Jak se loví krevety pomocí koní? Podívejte se na video

Zdroj: Youtube

Pokračovatelé tradice

Stefaan Hancke je jedním z mála, kteří stále ovládají umění lovu krevet na koni a svou práci dělá s hrdostí a vášní. V současné době je v belgickém Oostduinkerke, nedaleko Dunkerku, zase 15 rybářů a rybářek na koních a zajišťují přežití tradice. V 90. letech to vypadalo bledě, zbyli jen dva nebo tři rybáři a staletá tradice stála prakticky na pokraji zániku, staří přestali pracovat a nebyli téměř žádní následovníci řemesla.

Světové uznání od UNESCO

Že k tomu nedošlo, je zásluhou nadšenců, jako je Stefaan Hancke. Ten dokonce vyučil nové rybáře na koních, včetně svého syna a postaral se o to, aby toto řemeslo, které se dříve provozovalo i ve Velké Británii a Francii, alespoň v Belgii nevymřelo. Podařilo se a svět si toho všiml, rybáři krevet na koních v Oostduinkerke byli v prosinci 2013 uznáni organizací UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví lidstva. Rybaření z koní je tradice, která je stará více než 500 let a lze ji vysledovat až do roku 1502.

Lov krevet z koně

Po staletí byl v této oblasti lov krevet vítaným přivýdělkem pro místní sedláky, kteří své silné koně využívali nejen na polích a na cestách, ale také je zapřáhli do sítě k lovu krevet v moři. Dnes již lov krevet na koni není prostředkem k obživě, ale koníčkem a turistickou atrakcí. Rybáři se setkávají se svými tažnými koňmi na pláži v pevně stanovenou dobu a v tradičních žlutých pláštěnkách vyrážejí do moře. Na koních se odváží podle hladiny moře 100 až 300 metrů od břehu a vláčí sítě dvě až tři hodiny po dně. Úlovek pak vytřídí na břehu. Krevety putují do velkých košů na hřbetech koní, malé rybky a kraby vracejí rybáři zpět do moře k radosti nedočkavých racků, kteří je dychtivě doprovázejí.

Kůň jako partner

Rybáři mají ke svým koním zvláštní vztah, bez absolutní důvěry mezi lidmi a zvířaty by lov krevet nebyl možný. Ani brabantští koně moře nemilují. Trvá asi rok, než ho naučíte, jak jít do moře a jak funguje rybaření. Čím více důvěry má kůň ve svého člověka, tím lepší při rybaření bude. Kůň vám musí věřit a vy ho musíte v moři vždy dobře vést,“ říká Stefaan Hancke o tajemství úspěchu dobrého lovce krevet.

Úlovek je vedlejší

Zatímco léto patří především turistům, hlavní sezónou pro lov krevet je začátek léta a podzim, nejvíce krevet se uloví od poloviny září do začátku prosince a také od poloviny května do poloviny června. Někdy až 40 nebo 50 kg za den, ale jsou samozřejmě i dny, kdy se nechytí skoro nic. Krevety jsou pak většinou využívány v rámci rodiny a rozdány přátelům a známým, komerční rybolov se již dávno nevyplatí. Úlovek pro tyto rybáře není až tak důležitý, nade vše milují především své koně a práci s nimi. „Tato tradice patří lidem z pobřeží, je jejich součástí. Pokud znáte někoho z Oostduinkerke a žijete třeba na druhém konci světa, když mluvíte o tomto místě, pak znáte i rybáře na koních. Je to součást naší kultury a jsem na to velmi hrdý,“ říká Stefaan Hancke.

Poslední letošní možnost

Do konce roku ještě bude možnost tuto jedinečnou podívanou zažít na vlastní oči, rybáři vyjedou v sobotu 5. října v 8.45, v úterý 24. října ve 12.30 a v sobotu 26. října ve 14.45. Tím letošní sezóna skončí, protože pak bude moře již příliš chladné. Pokud se chystáte do Belgie, tak se neváhejte zajít podívat.