Na betelu „ujíždí" přes 200 milionů lidí, čím se u nás téměř neznámá droga dostává na čelní místo. Po nikotinu a alkoholu si drží bronzovou příčku třetí nejužívanější drogy světa.
Psychoaktivní oříšky
Elegantní, štíhlá, až 25 m vysoká palma, jejíž vrchol zdobí hrozen oříšků velkých jako pingpongové míčky. To je areka obecná (Areca catechu). Původně pochází z Malajsie, ale jakmile lidé objevili psychoaktivní účinky ořechů, získala si oblibu v mnohem širším areálu. Betel se žvýká od Indie po Čínu, kde oříšky jsou po tisíce let používány jako antiparazitický prostředek.
„Některé složky betelového ořechu mají antihypertenzní vlastnosti. Listy i ořechy se používají k léčbě průjmu, vodnatelnosti, úpalu, beri beri, zánětů krku, otoků, lumbaga, průduškového kataru a močových cest,“ píše Cecil Badet v knize Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention. Pěstuje se i v Oceánii, betelové ořechy milují Papuánci i Afričané. Chuťově rozhodně nejsou nic moc, jejich široké užití je dáno právě obsahem alkaloidu arekolinu. Snižují únavu i pocit žízně, ale také podporují vznik rakoviny jícnu, hrtanu a kořene jazyka, totálně devastují zuby a mají celou řadu dalších nepříjemných vedlejších efektů.
Proč vápno?
Přidávání vápna do betelového sousta vypadá nelogicky, ale má smysl hned z několika důvodů. Vápno, konkrétně hašené vápno (hydroxid vápenatý) zvyšuje alkalitu, což pomáhá extrahovat alkaloidy z jemně nakrájeného nebo nahrubo nadrceného betelového ořechu. Alkaloidy jsou totiž lépe rozpustné v alkalickém prostředí, což zvyšuje jejich uvolňování a vstřebávání v ústech. Zároveň se zvyšují psychoaktivní účinky a stimuluje tvorbu slin.
Uslintaný upír
Přiznám se, že jak nemám s betelem zkušenosti, tak jsem netušil, čím si mám ochutit betelové sousto, které se v Barmě prodává doslova na každém rohu, podobně jako u nás cigarety. Nabízely se různé, mně povětšinou neznámé příchutě. Podavači betele patří k opravdu chudé vrstvě obyvatel bez znalosti angličtiny. Nezbylo, než jít „do rizika“ a náhodně ukázat. Nevím, co to bylo, ale vybral jsem si nasládle chutnající doplněk. Palčivost tomu dodaly listy pepřovníku betelového (Piper betle), po kterém se celá pochutina jmenuje. „V tradičním lidovém léčitelství je oblíbena pro antiseptické a antibiotické účinky,“ vysvětluje Vít Grulich na serveru botany.cz.
Vlastně nejsilnější, kromě snížené únavy, zážitek byl zdřevěnělý jazyk, což změnilo už tak mou nedokonalou angličtinu v nesrozumitelnou, a obrovskou produkci krvavých slin. Osobně si myslím, že krev pochází z mírně poleptaných sliznic. Připadal jsem si trapně, když jsem na ulici kolem sebe plival a na chodníku zůstávaly rudé cákance. Jenže podle toho, kolik jich tam bylo, jsem zdaleka nebyl jediný.
Zdroj: vesmir.cz, Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention, botany.cz, Badet C.: Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention