Již před více než 30 lety se po Bristolu začaly objevovat graffiti tehdy téměř dvacetiletého mladíka. Byl součástí undergroundu a dětí ulice. Na konci devadesátek si ale už vydobyl na umělecké scéně uznání a před 20 lety se i na zdech Londýna objevilo jeho nejznámější dílo - holčička s balónkem.

Djungle ulice

Možná Banksy zvolil tento srpen právě jako upomínku na věčně doufající děvčátko, které zápalky vyměnilo za balónek mizející v dáli. Možná proto se v posledních dnech začaly na zdech londýnských ulic opět objevovat další z jeho děl. Jednoduché, prosté jako dívenka s balónkem, na kolemjdoucí shlížejí siluety zvířat. Zatím přibyla horská koza, které od kopýtek padají kameny, dva sloni snažící se k sobě natáhnout ze dvou zazděných oken a tři skotačící opice, které jsou tentokrát zbaveny jakýchkoliv lidských rysů.

Jedinečný rozhovor s umělcem z roku 2003. Během jeho následné popularity již rozhovor nikdy neposkytl a zůstal v úplné anonymitě.

Zdroj: Youtube

Ačkoliv stejně jako místní tápu ve významu zvířecích figur, posun, který umělec udělal od roku 2003, kdy při své výstavě maloval po zvířatech, je pro mě symbolickým posunem samotné doby, která se učí zvířata respektovat, uznávat a vnímat jako důležitou složku celosvětového ekosystému. Z výstavy na začátku tisíciletí je natočen také krátký shot umělce v rozhovoru. Jsou to unikátní záběry muže, který stále, i přes velkou společenskou angažovanost, schovává svou identitu. Rychlé graffiti však nejsou jediným jeho počinem, vyobrazil například britský parlament jako šimpanzí shromáždění a dokonce připravil i natolik komplikované výstavy jako byla napodobenina Disneylandu z roku 2015 Dismaland.

Pro Londýňany to je jako hra: Kde se asi objeví další z Banksyho děl? V pondělí koza zakotvila na Kew Bridge v Richmondu, sloni si protahují choboty na Edith Terrace v Chelsea, od úterý a ve středu tři opičky obsadily most na Brick Lane na London Tube station. Objeví se něco i dneska? Pro update můžete sledovat Banksyho instagram nebo jeho webové stránky.

Zatím poslední z uveřejněných postů na umělcově instagramovém účtu. Přijde dneska taky něco?

Všude, kde jsou krysy

Dílo Banksyho vysprejováno na zeď podle šablony většinou v černém provedení s barevnými prvky je z jednodušších technik, za to se jej umělec snaží naplnit poselstvím nebo důvtipem. Jako Láska je ve vzduchu (nebo také Vrhač kytice), kterou v Bejt Sahúru na západním břehu Jordánu vyhotovil během četných válečných konfliktů. Jedná se o graffiti, která zobrazuje maskovaného muže vrhající puget pestrých květů. Podobné výjevy ale nepatří pouze londýnskému tvůrci. Blek le Rat, který účinkoval převážně v Paříži už na začátku 80. let, nechal Paříž zaplavit svými černými krysami, které jakoby z oka vypadly těm Banksyho.

Pařížan, jenž si z ulice udělal své studio byl často označován jako „otec šablonových graffiti“ a o svých krysách říkal, že to jsou jediní svobodní tvorové Paříže. Paříž se vůbec počítá za místo, kde byly graffiti přetvořeny na streetart a kde byly zdi přijaty jako plátna. Ve stejných ulicích si našla útočiště i  Miss Tic, první žena street artu, a její černobílé postavy smyslných krásek. Mezitím, co v Londýně Banksymu patřil Briston, v Paříži hledejte umělecké výtvory ve čtvrtích 13. okrsek, Belleville a Oberkampf.

Související články