S velkými blízkovýchodními trhy mám zvláštní zkušenost. Zvykl jsem si na rozdělení, že někde se prodávají jen boty a jinde jen zlato, už mě nepřekvapují z hlediska Evropana takové bizarnosti, jako černou nití vyšívané černé šaty, takže pro oko chlapa naprosto nepostřehnutelná ozdoba, která ale slušně zvyšuje cenu.

Co mě ale mnohokrát zaskočilo, byla skutečnost, že i když jsem „šel najisto“, tak jsem zabloudil. Tam, kde měla být zelenina, byly prsteny a v uličce, kde jsem měl spadeno na baterky do čelovky, se najednou prodávalo spodní prádlo. Prostě jsem jen odbočil ve spleti uliček o jednu dřív nebo prostě jinam.

Machane Jehuda

Trh Machane Jehuda neleží v úplném centru města, jak by bylo pro velký trh ideální, ale necelé 2 km severozápadně od Jaffské brány. Dáno je to tím, že město se neustále rozrůstá a proměňuje.

Trh je obří s nabídkou v podstatě všeho legálního, a pokud budete hledat nebo máte kontakty, tak se můžete dostat i k nelegálním substancím. Návštěva je zážitkem, i když nic nepotřebujete, jenže faktem je, že nakonec stejně nikdo neodolá a nějaký ten šekel utratí. Stačí narazit na uličku s výbornými arabskými sladkostmi (nedejte se zmást tím, že jste v židovském městě, chutě rozdělení neznají) nebo na výborné pečené maso. Pokud už se chystáte domů a chcete přivézt nějaký suvenýr, tak tady neprohloupíte. A pokud chcete obohatit vlastní kuchyni kvalitním kořením, čajem nebo kávou, tak jste na tom správném místě. Jen pozor, člověk se snadno zapomene a najednou čas běží tak nějak rychleji.

Obchodovalo se tady už za Osmanů

Protože počátky trhu vznikaly poněkud neorganizovaně a chaoticky, tak chybí v některých místech kanalizace, jinde jsou boční uličky tak těsné, že jimi neprojede zásobovací auto a je potřeba si vypomáhat ručně taženými vozíky. Ostatně někdy by auto stejně nemělo šanci projet přes množství nakupujících. Ovšem dnes je trh mnohem civilizovanější a organizovanější než byl v 19. století. Své místo tady mají i hipsterské kavárny.

Podívejte se, jestli by vám tady chutnalo.

Zdroj: Youtube

Machane Jehuda není jen místem pro nákup potravin, ale také centrem kulturního dění. V noci se tržiště mění na rušnou oblast plnou barů, restaurací a kaváren, kde se scházejí mladí lidé i rodiny. Hudbu v klubech si můžete vybrat dle vlastního vkusu. Tradiční stánky s jídlem a kořením se prolínají s moderními bistry a gurmánskými restauracemi, které nabízejí vše od tradiční izraelské kuchyně po mezinárodní speciality. I když svíčkovou tady asi budete hledat marně.

Nedá se říct, že by všichni místní byli spokojení s tím, že se z trhu stala svého druhu turistická atrakce. S každou další modernizací ztrácí kousek původního kouzla, což se nejlépe pozná při srovnání s historickými fotografiemi.

Během druhé světové války a po ní hrálo tržiště klíčovou roli v zásobování obyvatel potravinami a základními potřebami, později během stavebních úprav mizely tradiční stánky a začaly vznikat kamenné obchůdky v podobě, jak je známe dnes. Závěrem lze říct jediné: pokud chcete v Jeruzalémě nakoupit, vyhraďte si čas na Machane Jehuda. Nebudete litovat.

Zdroje:

Související články