Jednou držet v náručí koalu a dívat se do jejích roztomilých očí je pro mnoho turistů dlouze hýčkaný sen. Co ale mnozí neví, je, že ve většině států Austrálie již není mazlení s roztomilými vačnatci dovoleno. Nyní se k zákazu připojilo i známé ochranné centrum v Brisbane, což vyvolalo nové diskuse.
Stanice mění pravidla
Záchranná stanice Lone Pine Koala Sanctuary v Queenslandu byla dlouho tou nejlepší adresou pro blízký kontakt s vačnatci. Koaly v náručí tu držely hlavy států a vlád od bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy po ruského prezidenta Vladimira Putina, popová ikona Taylor Swift nebo tenisová legenda Roger Federer. Nyní stanice prohlašuje, že mezi jejími hosty je poptávka po „intenzivnějších vzdělávacích zážitcích“, které nezahrnují mazlení. Pro některé Australany je to velké zklamání. „Když už se nebudu moci pomazlit s koalou, tak už tam nepůjdu. Lone Pine děkuji za krásné vzpomínky a upřímně přeji další úspěchy,“ citoval zpravodajský web News.com.au pravidelného návštěvníka. Názory na to, zda interakce s návštěvníky zvířatům škodí a pokud ano, do jaké míry, se značně liší.
Je mazlení stres?
Ve volné přírodě spí koaly kolem 20 hodin denně. Mají velmi pomalý metabolismus a po konzumaci těžko stravitelných listů eukalyptu šetří energii svým poklidným životním stylem. „Některá blízká setkání je nutí být vzhůru a aktivní celé hodiny,“ stěžuje si organizace na ochranu zvířat World Animal Protection se sídlem v Londýně. „Mazlení, držení v náruči nebo fotografování koal v zajetí jim způsobuje tichý stres.“
Tahle koala rozhodně nevypadá ve stresu, posuďte sami
Nové koalí nabídky
Stanice nyní zavádí novou atrakci nazvanou Koala Close-Up. Milovníci zvířat mohou i nadále pozorovat vačnatce zblízka a sledovat je, jak žerou, spí a odpočívají, ale bez fyzického kontaktu. Stanice Lone Pine Koala Sanctuary existuje již od roku 1927 a je považována za nejstarší a největší svého druhu na světě. Když byly koaly ještě loveny pro měkký kožíšek, začínala stanice s pouhými dvěma exempláři, dnes jich tu je doma kolem stovky.
Různá nařízení
Držet koalu v náručí je u protinožců zakázáno téměř ve všech státech a teritoriích, výjimkou jsou pouze Queensland a Jižní Austrálie. Dotýkat se koal je často povoleno, ale existují přísná pravidla. Například v Novém Jižním Walesu s metropolí Sydney platí zákaz držení v náruči od roku 1995. Oficiální pokyny regionální vlády jsou pečlivé: „Zacházení s koalami veřejností je omezeno na hlazení, drbání a mazlení, přičemž kolem koaly může být položena pouze jedna ruka, zatímco zvíře sedí na pevném povrchu,“ uvádí se v prohlášení.
Tři dny a dost
Některá zařízení dokonce zakazují dotýkání úplně, jako například známá zoo Wild Life Sydney Zoo v přístavu Darling Harbour. Návštěvníci se však mohou ke zvířatům přiblížit a nechat se vedle nich vyfotografovat. Dokonce i v Queenslandu, kde je mazlení stále obecně povoleno, je turistika s koalami přísně regulována. Například každé zvíře může být ve službě pro mazlení s návštěvníky jen tři dny v kuse, než si povinně dopřeje celý den odpočinku.
Kde se ještě smí mazlit
Kdo si chce splnit svůj sen o blízkém kontaktu, přijdete si na své v australské zoo na Sunshine Coast, kterou provozuje rodina lovce krokodýlů Steva Irwina, a v Currumbin Wildlife Sanctuary jižně od Brisbane, za cenu přesahující 70 eur na osobu. Pokud by to záleželo na ochráncích zvířat, skončilo by to brzy i zde. Pod názvem „Zastavte kruté mazlení s koalami“ vyzývá organizace World Animal Protection k úplnému zákazu mazlení s koalami v Queenslandu a žádá veřejnost, aby vyvinula tlak na regionální vládu. Ta však v současné době nemá v úmyslu pravidla měnit. Požadavky, jako jsou přestávky a doba odpočinku pro koaly, jsou již nyní velmi přísné, citoval australský Guardian regionálního premiéra Stevena Milese.