Výjimečný vězeň
Jednoho z nejznámějších amerických mafiánů dostihla ruka spravedlnosti nikoliv za vraždy, které sice na svědomí měl, ale nepovedlo se je prokázat, nýbrž za daňový únik. Proslulý Al Capone se tak stal jedním z „hostů“ proslulého vězení Alcatraz aniž by mu byly vraždy prokázány. Přesto se „Skála“, jak se Alcatrazu přezdívá, stala načas jeho domovem.
Výzbroj prvních strážců
Na začátku chtěl ředitel Bates mít ozbrojených pouze pět strážců. Dva strážci galerie měli mít dispozici v případě potřeby následující zbraně: samopaly Thompson, brokovnice, pistole a plynové zařízení. Stejné možnosti měli i strážní na třech (později šesti) strážních věžích. Seznam výzbroje a vybavení potřebného k vyzbrojení stráží na počátku zřízení věznice byl následující: 30 pistolí ráže .45 palce, 12 pušek M-1903 ráže .30-cal. Browning a k tomu dostatek nábojů. Věznice se stávala „populární“ a počet umístěných odsouzených rostl.
Zatímco v roce 1901 si v celách odpykávalo trest 384 lidí, v roce 1911 jejich počet stoupl na 506. Později počet odsouzenců kolísal. Vězně budila píšťalka v 6:30 ráno a usínali po zhasnutí světěl ve 21:30. V průběhu noci je noci třikrát přepočítávali. O půlnoci, ve tři ráno a v pět ráno.
Podívejte se na Alcatraz ze všech stran.
Nešlo utéct a přesto se hledají
Alcatraz není jen vězení
Interiér Alcatrazu
Jakkoliv je pojmenování Alcatraz vnímáno zejména jako pevnost proměněná na vězení, původní název Isla de los Alcatraces znamenano (ostrov terejů). Vězení tedy získalo název po devítihektarovém ostrově, který tam byl dříve. Nachází se uprostřed Sanfranciského zálivu v Kalifornii, cca 2 kilometry od pobřeží, což je pro případného uprchlíka dost daleko na to, aby na pevninu doplaval. Ostrov objevil námořní důstojník Juan Manuel de Ayala, když v roce 1775 jako první Evropan na ostrově přistál.
Alcatraz měl pověst vězení, z něhož se nedá uniknout. Nešlo jen o samotné cely, pevnost a stráže, ale zejména o chladné vody sanfranciského zálivu se žraloky a zpětnými proudy. Přesto policie eviduje celou řadu pokusů o útěk, povedlo se to pouze třem hříšníkům. Konkrétně se jedná o Lee Morrise a bratry Johna a Clarence Anglinovy, kterým se podařilo nepozorovaně opustit cely a zmizet. A to v pravém slova smyslu, nikdy totiž nebyli nalezeni ani nebyla prokázána jejich smrt. Moře nevyplavilo těla, což ale neznamená, že nemohli utonout. Ovšem jeden z dozorců dostal prázdnou pohlednici z Brazílie. Rozbor písma by mohl leccos prozradit, proto odesilatel neriskoval. Příběh se později stal hlavním motivem vysoce hodnoceného filmu „Útěk z Alcatrazu“ s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Jelikož není jisté, zdali se útěk skutečně povedl, a jistá možnost tady přece jen je, zůstali „útěkáři“ na federálním seznamu US Marshals, proslulých lovců lidí, respektive lovců uprchlých zločinců. Ve skutečnosti to znamená, že dokud žili, nemohli si být svou draze nabytou svobodou jistí. Americká spravedlnost na útěkáře nezapomíná.
Poslední vězeň brány věznice s 336 celami opustil 21. března 1963, kdy byla coby trestnice zrušena. Dnes je z ní turistická atrakce, jejíž prohlídka zabere zhruba tři hodiny. Trajekt k Alcatrazu odplouvá z mola č. 33. Ceny celodenních vstupenek nejsou zrovna malé, dospělý návštěvník zaplatí 53,25 USD, senioři 50,65 USD a děti 35,55 USD.
Zdroje: NPC.gov, denik.cz, US Marshals, Prezi.com