Devatenáctiletá cestovatelka Eve Kovac ze Spojených států se před rokem vydala na své veliké dobrodružství po Evropě. Před pár měsíci si dokonce pořídila a svépomocí renovovala svůj van Steave a v cestování je k nezastavení. Popularita ale má svá úskalí.
Evropou s batohem
Eve procestovala jedenáct evropských zemí, díky čemuž si také vybudovala silnou fanouškovskou základnu na Instagramu. Je představitelkou „backpackers" neboli baťůžkářů a cestuje s nízkým rozpočtem za peníze z brigád. Podle Daily Mail má nyní v plánu krátký odpočinek a následně se vydá do Asie. V rozhovoru se Eve zmínila také o návštěvě Itálie, kterou si okamžitě zamilovala nebo Norska, které, jak sama uvedla, jí připadalo naprosto bezpečné: „Norsko mě šokovalo tím, jak bezpečně jsem se cítila. Druhý den jsem si sundala zámky z batohu.”
Nejnovější update z Itálie.
Do kontrastu těchto zemí ale dala například Řecko, kde prožila „noční můru” nebo Albánii. „V Řecku byl můj hostel zamořen štěnicemi. Noční můra. Vyřešila jsem problém tak, že jsem přespala v houpací síti a druhý den ráno odjela.“ Její pocity z Albánie, které začaly kolovat v online prostoru, byly ale podle jejích slov překrouceny a vytrženy z kontextu.
Ačkoliv vyjádřila znepokojení nad pobytem mezi místními, a dokonce uvedla, že se cítila jako „kořist”, po zveřejnění článku se na redakci obrátila s žádostí o stažení článku z online prostoru pro nepravdivé tvrzení. „Už jsem napsala do svého story, že jsem s článkem super nespokojená! Opravdu se mi nelíbí, jak popisuje Albánii. Reportérka mi zatím neodpověděla na žádost o smazání!” odpověděla Eve na jeden z pobouřených komentářů u příspěvku z Itálie, kde právě pobývá.
Je cestování po Albánii bezpečné?
Po mém pátrání na internetu musím však konstatovat, že jsem skutečně mnoho negativních příběhů z Albánie nenašla. Naopak například cestovatelka Kaja Kubicka ve svém videu popisuje, jak je hlavní město Tirana příjemné, živé a zelené, čímž referuje množství parků a alejí. Dokonce jej nazývá nejpodceňovanějším městem Evropy.
Na redditu jsem maximálně našla stížnosti na omezený přístup k vodě a velké množství soukromých pláží, což kvitovali i místní. Prodej veřejných pláží do soukromého vlastnictví je trend poslední doby, kdy Albánie roste na popularitě mezi cestovateli. Stát se tak snaží podpořit podnikatele a cestovní ruch, ale nakonec z toho vyplývá, že pouze pro vstup k vodě je zapotřebí si zaplatit lehátko v hodnotě 20 euro.
Video Kaji.
Místní si ještě občas ztěžují na úroveň školství a vzdělávání a celkovou životní úroveň, ale to se turistů mnoho netýká. Britská vláda sice upozorňuje na možnost teroristického útoku, ale také uvádí, že se žádný v posledních letech na území Albánie nestal. Loni nicméně zemřelo v Albánii minimálně 16 turistů.
Většina je ale spojena s nehodami, vysokohorskou turistikou nebo adrenalinem. Je zajímavé, že Česko podobným situacím v podstatě nečelí a jen málokdy uslyšíte o úmrtí cizince (například tento týden...), naopak to jsou Češi, kteří tragicky ztrácejí své životy v zahraničí. Ačkoliv to není případ tohoto týdne. V sobotu se totiž poprali dva turisté v Praze a jeden skončil tragicky.
Celkově tedy po přečtení mnoha fór a zpráv mohu konstatovat, že při cestování Albánií se nemusíte bát více než v jiné zemi. A je dobré si pamatovat, že oproti takové Itálii, čekají na turisty v Albánii s otevřenou náručí.