1. Americký středozápad

Autoři píšící pro světoznámého průvodce tvrdí, že pokud máte „sevřenou“ nebo „přivřenou“ peněženku je ideálním tipem na cestování americký středozápad. „Podceňovaný americký středozápad je zde nejlepším tipem: ve městech, jako je Chicago, Milwaukee a Detroit, najdete staré sklady přeměněné na umělecká studia, nové hotely s ekologickým designem a mnoho restaurací s michelinskou hvězdou,“ potvrzuje tipy Lonely Planet redaktorka Maureen O´Hara ze CNN.

2. Timgat v Alžíru

Další tip, kde se za málo peněz dá získat hodně muziky, je Alžírsko jako málo prozkoumaný kout severní Afriky. Faktem je, že z Evropy to máme letadlem do Alžírska jen několik málo hodin a jsme na jiném kontinentu i v jiném kulturním kontextu. Jinými slovy v exotice. Návštěvníci tady mají i v letošním roce najít „dobře zachovalá římská místa, krásná historická města a dostupný zážitek bez davů“. Pokud nevěříte, zkuste si na internetu najít místa jako Timgat, který je zapsán na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. To o něm píše: Timgad, silná a prosperující kolonie, musel sloužit jako přesvědčivý obraz vznešenosti Říma na numidské půdě. Budovy postavené výhradně z kamene byly během císařství často restaurovány: Trajánský oblouk v polovině 2. století, východní brána v roce 146 a západní brána za Marca-Aurelia. Ulice byly dlážděny velkými pravoúhlými vápencovými deskami a jak dosvědčuje 14 lázní, které lze vidět dodnes, zvláštní pozornost byla věnována uspořádání veřejných zařízení. Domy různých velikostí oslňují svými přepychovými mozaikami, které měly kompenzovat absenci vzácných mramorů. Během křesťanského období byl Timgad proslulým biskupstvím.

Podívejte se sami, jak to vypadá v Timgatu.

Zdroj: Youtube

3. Jihoafrické Babanango


Jižní Afrika se zavázala, a skutečně se snaží, chránit své ekologické bohatství. Babanango je malé město v provincii KwaZulu-Natal v Jižní Africe. Město bylo založeno v roce 1904 a jeho název je odvozen od nedalekého potoka a hory. Místní vědí, že turisté nesou peníze a tak se o vás náležitě postarají. Nadšení by mohli být zejména milovníci přírody. „Dnes při typické ranní nebo odpolední projížďce za zvěří rozlehlou soukromou rezervací je možné spatřit geparda, zebru, žirafu, buvola, hrocha, černého a bílého nosorožce, stejně jako více než půl tuctu druhů antilop včetně impaly, pakoňů a antilop," vyznává se z obdivu Joe Yogers, redaktor CNN. A nezapomeňte, že právě v Jižní Africe mají svůj domov aloe.

4. Milujete kola? Pak je tu TransDinarika

Západní Balkán je čím dál populárnější cestovatelskou destinací, kde ještě stále není draho. Cyklotrasa TransDinarica na západním Balkáně o celkové délce 3 364 kilometrů je částečně hotová a další části jsou před dokončením. „Prochází Slovinskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou, Albánií, Severní Makedonií, Kosovem a Srbskem, přičemž podél cesty zabírá pohoří a Jaderské moře,“ píše Lonely Planet a je jen na vás, kterou část si zvolíte. Pokud můžeme doporučit, vyplatí se konec cesty, být u moře a na chvíli si od kopců odpočinout.

5. Donegal v Irsku

Irsko má pověst zelené země a ta rozhodně ani nelže, ani nepřehání. „Nejseverozápadnější irské hrabství, má nejdelší pobřeží země a více než 100 pláží – a je velká šance, že si ji návštěvník získá celou pro sebe,“ tvrdí O´Hara a Lonely Planet k tomu dodává „Tady najdete nejvyšší mořské útesy v Evropě a kilometry nedotčených pobřežních turistických stezek.“ Mluví o hrabství Donegal, útesech Slieve League, milovníky tajemna bezesporu k sobě přitáhne dolmen Kilclooney (Milcloney more), a pokud chcete dosáhnout nějakého „nej“, tak Malin Head je nejsevernějším místem celého Irska.

Zdroje: CNN.LonelyPlanet,UNESCO

Související články