Kdo žil ve Skotsku 2 000 let před Kristem?

Clava Cairns jsou součástí jednoho, ne-li dvou pohřebišť z doby bronzové. Tato krajina byla v době bronzové důležitým místem pro rituální a pohřební činnosti. Pozdější pohřby na tomto místě naznačují, že jeho význam přetrvával po více než tisíciletí.

Křesťanství čekalo na své objevení, zatímco zdejší obyvatelé vzývali mnohem pestřejší paletu bohů. Pokud se vypravíte k mohylám na terasách nad řekou Naim, můžete si být jistí, že stojíte na posvátném místě. Není zas až tak těžké si představit nějakého významného Kelta, který tady byl během velkého obřadu pohřben.

Toto je pohřebiště z doby bronzové.

Zdroj: Youtube

V oblasti kolem Inverness je asi 50 mohyl podobného typu a milovníci tajemna a záhad v nich hledají možný větší smysl, než mají. Dávnověké hroby jsou často obklopeny aurou mystéria a tajemství, a dost možná skutečně v sobě skrývají víc souvislostí, než jsme racionálně ochotni si připustit. I přes všechny archeologické objevy zdaleka nejsme schopni pochopit spiritualitu tehdejších lidských společností. Mnohdy si souvislosti domýšlíme na základě vlastních zkušeností, které jsou ale tisíce let vzdálené a kulturně naprosto odlišné.

Prominentní hroby

Na tomto místě se pohřbívalo nejméně jedno celé tisíciletí. Není vyloučeno, že menhiry, které upoutávají pozornost, jsou přivezeny z jiných míst. Největší mohyly mají centrální komoru a každý, kdo do nich vejde, podvědomě ztiší hlas.

Podle archeologů byl i v největších hrobkách pohřben jeden, maximálně dva lidé. To znamenalo, že mnoho jiných lidí se muselo podílet na výstavbě jejich hrobky. Obecně platí, že čím větší hrob, tím důležitější člověk. Stačí si v této souvislosti připomenou třeba egyptské pyramidy.

Samotné místo občas navštíví fandové s detektorem kovů v naději, že objeví prehistoricky šperk nebo jinou kovovou „vzácnost“. Pokud by vás to napadlo, tak věřte, že rozhodně nebudete první a pravděpodobnost je minimální.

Hrobky jsou velké a nápadné na první ohled. Když ale zaměříte pozornost na detaily, objevíte třeba kámen zdobený desítkami malých důlků. Jaký to mělo smysl? Proč to někdo dělal? Byl součástí nějakého většího celku? Pokud ano, tak jakého? Sloužily důlky k něčemu?

Skotské Inverness

Inverness, známé jako „hlavní město Vysočiny“, je skotské město ležící na řece Ness, u známého jezera Loch Ness. Má přibližně 50 tisíc obyvatel a v minulosti se jednalo o důležitý opěrný bod pro mocenskou kontrolu skotské Vysočiny (Highlands). Zámek tyčící se nad řekou, která protéká středem města, byl zničen roku 1745 jakobity a administrativní centrum se přesunulo do městského soudního dvoru.

Centrální hrobka patří k podtypu kruhových hrobek a je unikátní tím, že z plošiny kolem obrubníků vycházejí kamenné cesty nebo hráze, které tvoří „paprsky“ ke třem stojícím kamenům. Jejich součástí jsou kalichové a kruhové značkovací kameny, vytesané před jejich zabudováním do konstrukce. Obrubníky jsou odstupňovány podle velikosti a vybírány podle barvy, takže na jihozápadě jsou kameny větší a červenější a na severovýchodě menší a bělejší. Zdá se, že všechny tyto prvky byly postaveny jako jeden celek a svědčí spíše o komplexním návrhu než o ad hoc doplňcích.