1. Mauna Kea - nejvyšší hora světa

Pokud budete měřit výšku hor od hladiny moře, Everest vyhrává. Ovšem pokud půjdeme až k základně hory i kdyby ležela pod hladinou, tak Mauna Kea je o několik kilometrů vyšší. „Co z ní dělá nejvyšší horu světa? Její celkové převýšení 32 696 stop - většina z nich je pod vodou. Mauna Kea se tyčí přímo z mořského dna, vybudovaná lávou z horké sopečné skvrny,“ vysvětluje na svých stránkách americký National Geographic. Její odlehlost od pevniny zaručuje minimální světelné znečištění, což vyhovuje astronomům. Není divu, že je tady celá řada dalekohledů, které sledují vzdálené kouty naší galaxie. Samotná hora je sopkou, která vznikla, podobně jako celá řada sopek a ostrovů Havajského souostroví, díky horké skvrně skrývající se pode dnem. Nad hladinu moře vykoukla rostoucí Mauna Kea před zhruba 800 000 lety.

2. Etna je královna

Etna je nejvyšší horou Sicílie, to to sopka a je aktivní. To všechno jsou důvody, proč byste ji měli navštívit. Návštěva je bezpečná, dokonce na Etnu pořádají výlety cestovní kanceláře, přičemž je dobré vědět, že některé z nich se vás pokusí pořádně finančně „natáhnout“. Tuhle sopečnou královnu sice není dobré podceňovat, ale na druhou stranu se nejedná o sopku, která by každou chvíli hrozila, že smete Katánii a přilehlé okolí.

Box: Horká skvrna

V geologii je horká skvrna oblast zemského pláště, z níž stoupají vzhůru horké výtrysky, které vytvářejí sopky na nadloží zemské kůry. Jedna taková stojí i geovulkanickou aktivitou Islandu.

Proč je Etna aktivní? Příčinou je pohyb dvou kontinentálních desek. Africká, která se z jihu pohybuje severovýchodním směrem rychlostí kolem 21,5 mm za rok, se pomalu noří pod euroasijskou. Tím vzniká geotermální činnost projevující se až na povrchu. Původní jihovýchodní kráter vznikl v roce 1978, v roce 2011 se otevřel nový kráter.

Podívejte se na erupci Etny.

Zdroj: Youtube

Mt. Mayon – filipínské divadlo

Mt. Mayon patři mezi nejaktivnější filipínské sopky. Klasický kuželovitý tvar prozrazuje, že se jedná o stratovulkán. Je centrem biosférické rezervace Albay, kterou UNESCO vyhlásilo v roce 2016. To je důležitý poznatek, protože pokud se budete kolem sopky pohybovat, máte šanci spatřit celou řadu vzácných živočichů či rostlin, a to včetně orchidejí. Přestože sopka během své existence má na svědomí smrt tisíců lidí, místní se s ní naučili žít a filipínští seismologové ji pečlivě monitorují. Přestože vyčnívá z krajiny a tvoří nepřehlédnutelnou dominantu, je vysoká „pouhých“ 2 462 metrů.

4. Fuji - posvátná japonská kráska

Hora Fuji je pro Japonsko synonymem krásy, úcty i symetrie. Ovšem počítejte s tím, že pokud se vydáte na vrchol, tak rozhodně nebudete sami. V nejvytíženějších dnech, což jsou třeba japonské státní svátky, si můžete připadat trochu jako v prvomájovém průvodu. Spousta slavnostně oblečených lidí mířící stejným směrem.

Nejenže je hora sama o sobě krásná a tajemná, ale také les Aokigahara na severozápadním úpatí hory podněcuje fantazii, protože mnoho místních lidových vyprávění popisuje démony a skřítky, kteří v něm straší. Přinejmenším samotná hora zůstává bezpečným útočištěm - aktivní sopka s nízkým rizikem nevybuchla od roku 1707,“ píše o symbolu Japonska britská BBC.