Chorvatsko je česká srdcovka, ale lidé, kteří si chtějí dopřát exotiku a zároveň porovnávají poměr cena versus výkon stále častěji míří do egyptských resortů. Dopřejí si sluníčka, možná víc, než by chtěli, all inclusiv servis a navíc se nabízí potápění v Rudém moři, proslulé svou biodiverzitou v blízkosti břehů. Tady je 10 tvorů, které máte šanci vidět.
1. Perutýn zebrovitý (Dedrochirus zebra)
Nádherná ryba s nápadnými, doširoka rozevřenými ploutvemi se s oblibou zdržuje na korálových útesech, zejména v mělkých vodách. Často se vznáší v jeskyních, uvnitř vraků nebo blízko skalních převisů. Pozor! Je jedovatá. Nejedná se o smrtelné, nicméně nebezpečné otravy poté, co perutýn bodne. Jedové žlázy ústí na koncích ploutví. Takže obdivovat, ale nesahat. Perutýni nejsou agresivní.
2. Ploskozubec zelenozubý (Scarus ferrugineus)
Takzvané papouščí ryby, tedy ploskozubce, poznáte snadno podle čelistí připomínající papouščí zobák a pestrého zbarvení. V Rudém moři se jich vyskytuje hned několik druhů. Žijí v hejnech a potápěče ignorují. Najdete je nehluboko pod hladinou u korálových útesů.
3. Pomec císařský (Pomacanthus imperator)
Tuhle pestře zbarvenou pruhovanou rybu se zploštělým tělem nepřehlédnete. Dorůstá délky až 40 cm. Nejčastěji se vyskytuje v hloubce od 3 do 70 m. Dospělí jedinci tvoří malé skupiny nebo plavou jednotlivě nad skalnatým podkladem či nad živými korálovými útesy, kde se živí. Extrémně důležitá je pro ně čistota vody, což je dobrá zpráva i pro šnorchlaře, neboť tam, kde žije pomec, tam je velká dohlednost.
4. Kareta pravá (Eretmochelys imbricata)
Karety patří mezi ohrožené druhy, ale přesto setkání s nimi není u egyptských břehů vyloučené a místní průvodci dokonce znají lokality, kde je setkání s nimi vysoce pravděpodobné. Jedna z nich je nedaleko letoviska Marsa Alam. Tahle krásná želva s hydrodynamickým krunýřem je vynikajícím plavcem a setkání s ní je skutečným zážitkem.
5. Klipka páskovaná (Chaetodon fasciatus)
Žlutá rybka s úhlopříčnými, černými pruhy je nejčastější klipkou u egyptských břehů, takže ji zahlédnete skoro jistě. Dorůstá kolem 23 cm a žije do 25 metrů hloubky, kde se živí. Žije převážně v párech a případně menších hejnech.
6. Bodlok rudomořský (Acanthurus sohal)
Krásná, modře zbarvená ryba s hluboce vykrojeným ocesem. V bulváru se můžete dočíst, že „agresivní ryba útočí na Čechy v Egyptě. Ocasní břitvou přetne i achilovku.“ Jenže skutečnost je mnohem prostší. Má skutečně ostré ploutve a pokud si hlídá teritorium, tak může být agresivní. Ale o achilovky se bát nemusíte.
Podívejte se pod hladinu Rudého moře.
7. Trnucha modroskvrnná (Taeniura lymma)
Nádherná paryba patřící mezi rejnoky. Charakteristickým znamením jsou pro ni výrazné modré skvrny na jinak zelenohnědém až olivově zeleném hřbetě. Ty se v oblasti ocasu přeměňují v modré pruhy. Rozhodně se nevyplatí ji plašit, protože věrně svému názvu má v ocase trn napojený na jedovou žlázu.
8. Barakuda (Barracudas)
Několik druhů žije i u egyptských břehů a přesto, že hlava s tlamou plnou ostrých zubů vyčuhující z útesu působí výhružně, jedná se o neagresivní, v podstatě bojácnou rybu. Poznáte je snadno podle dlouhého „hadího“ těla.
9. Žralok zebrovitý (Stegostoma tigrinum)
Při setkání s ním rozhodně nemusíte propadat panice, byť dospělci mohou měřit až 3 metry. Mláďata bývají zebrovitě pruhovaná, což dalo žralokovi jeho druhové jméno. U dospělců se pruhy mění na tmavé skvrny na světlém podkladě. I on je relativně častý v oblasti korálových útesů.
10. Dugong (Dugong dugon)
Zaznamenat „mořkou krávu“, jak je dugong přezdíván, jde podle zčeřelé hladiny. Dugongové spásají mořský porost těsně pod ní. Vzdáleně připomíná mrože, kterému chybí kly nebo hrocha, jemuž se nohy přeměnily na ploutve. V egyptských vodách se vyskytují, byť vzácně. Žije v krytých mořských zátočinách. Jde o jediného čistě býložravého mořského savce. Dosahuje délky kolem 3 m. Jeho tělo je válcovité, ocasní ploutev je dvoulaločnatá a hřbetní ploutev nemá. Pokud ho jedinkrát spatříte, už si ho nikdy nespletete.