„Nejsilnější otřes, jaký ostrov za posledních 25 let zasáhl, zabil čtyři lidi, desítky jich zranil a později vyvolal varování před tsunami pro jižní Japonsko a Filipíny,“ uvedla agentura Reuters zvedl. Tchajwanská vláda uvedla, že v hornatém, řídce osídleném východním hrabství Hualien poblíž místa, kde se nacházelo epicentrum, zemřeli čtyři lidé a více než padesát dalších bylo zraněno.
Proč je Tchaj-wan ohrožován zemětřesením?
Hlavním důvodem je poloha ostrova. Geologové sice identifikovali na ostrově 42 aktivních zlomů, ale většina zemětřesení zjištěných na Tchaj-wanu je způsobena konvergencí filipínské a euroasijské desky na východ od ostrova. Tchaj-wan leží podél pacifického „Ohnivého kruhu“, linie seismických zlomů obklopujících Tichý oceán, kde dochází k většině světových zemětřesení.
Zřítilo se nejméně 26 budov se zřítilo, což nevypadá jako mnoho, ale je potřeba vzít v úvahu, že stavební doporučení a postupy už s menšími zemětřeseními počítají. Například největší budova v Taipeji, proslavená Taipei 101, má v sobě zabudovaný pasivní stabilizátor v podobě těžké koule zavěšené na ocelových lanech. Ta omezuje vychýlení budovy ve větru, díky čemuž je budova stabilnější a pod náporem větru příliš nekmitá. Podle tchajwanských úřadů mělo zemětřesení epicentrum hloubce 15,5 km. První zaznamenané zemětřesení na Tchaj-wanu se odehrálo v roce 1624, kdy zde byla založena nizozemská Formosa, od roku 1901 do roku 2000 se na Tchaj-wanu odehrálo 91 velkých zemětřesení, z nichž 48 mělo za následek ztráty na životech.
Aktuální zemětřesení si podle oficiálních informací nepostihlo žádného českého občana pobývajícího na Tchaj-wanu. V systému Drozd je zaregistrováno 88 českých občanů.
Zdroj: Reuters