Když Edgar Allan Poe jednoho obyčejného podzimního dne roku 1849 vyšel v Bostonu ze dveří, netušil že to je naposledy. Autor tolika hrůzostrašných fantazií byl nalezen o týden později 250 kilometrů daleko ve městě Baltimore, pod vlivem neznámé látky ve smrtelné agónii. Jindy tak elegantní muž, byl oblečen v cizích potrhaných a špinavých šatech...

Neznámý pobuda

Ten člověk byl úplně zanedbaný a zmatený, v roztrhaných hadrech ležel na ulici poblíž hospody v Baltimoru v USA. Všiml si ho kolemjdoucí Joseph W. Walker a zavolal lékaře. Teprve později se ukázalo, že oním povalečem nebyl nikdo jiný než spisovatel Edgar Allan Poe. I když byl převezen do nemocnice, už mu nedokázali pomoci, zemřel 7. října 1849. Oficiální příčina smrti není známa, nebyl vydán úmrtní list. Než byl Poe nalezen na ulici, byl deset dní považován za nezvěstného, ze svého rodného města Boston se vydal do Fordhamu ve státě New York, kam ale nikdy nedojel. Co se stalo cestou, je záhadou.

Záhadné úmrtí spisovatele a množství souvisejících teorií

Zdroj: Youtube

Život plný smrti

V době smrti bylo Poeovi pouhých 40 let a měl za sebou velmi pohnutý život. Otec opustil rodinu v raném věku, matka mu zemřela, když mu byly dva roky. V 15 letech se zamiloval do starší ženy, ale i ta zemřela. Pohřbil i svou pěstounskou matku a svou první ženu Virginii. Vztah s adoptivním otcem byl obtížný, ten nechtěl v rodině básníka a vydědil ho. Ostatně ani Poeovo manželství s Virginií nebylo obyčejné, vzal si svou sestřenici, když jí bylo 13 a jemu 26 let. Je otázkou, do jaké míry se jednalo o pravé manželství, oba se chovali spíše jako sourozenci.

Stal jsem se šílencem, s dlouhými intervaly děsivé příčetnosti.

Edgar Allan Poe

Ve své době nepochopený

Trable s alkoholem měl Poe údajně již v mládí. Jako spisovatel si na živobytí vydělával spíše špatně než dobře. I když se stal známý díky své básni Havran, nepřinesla mu žádné peníze. Čtenáři jeho díla neocenili a neoblíbený byl i u veřejnosti, protože nemilosrdně kritizoval kolegy spisovatele a vydavatele.

Otázky bez odpovědi a nekrolog od konkurence

Po spisovatelově záhadné smrti spisovatele se začaly hromadit otázky: Kde byl posledních deset dnů? A proč měl na sobě cizí oblečení? Byl opilý, když ho našli? Volal před smrtí několikrát Reynoldsovo jméno, jak tvrdili svědci? Kdo byl onen Reynolds? Odpovědi stále neznáme. Objevil se nekrolog, který Poea vykreslil v ještě horším světle, kde se psalo šílenci a excesech alkoholu a drog. Text vyšel pod falešným jménem, za nímž se skrýval žárlivý konkurent, nakladatel, literární kritik a spisovatel Rufus Wilmot Griswold.

Záhada stále bez řešení

Dodnes nevíme, na co přesně Edgar Allan Poe zemřel. Koluje několik teorií, od smrti v důsledku alkoholu po závažné onemocnění jako je cholera, syfilis nebo cukrovka. Spisovatel se mohl stát i obětí násilného gangu, v té době se zaměřovaly na bezdomovce. Řeč bylo i o sebevraždě nebo vraždě, ale neexistují pro to žádné důkazy.
V roce 1996 se ozval Dr. R.M. Benitez s tvrzením, že vyřešil záhadu Poeovy smrti. Byl přijat do nemocnice v komatózním stavu, druhý den trpěl halucinacemi a o den později ani nevěděl, že byl nemocný. Ve světlých chvílích odmítal alkohol a jen s obtížemi polykal vodu. Podle lékaře to jsou důkazy vztekliny, nic však nenasvědčuje tomu, že by byl Poe pokousán.

Sláva post mortem

Edgar Allan Poe se proslavil až dlouho po své smrti, nejen hororovými příběhy jako Maska červené smrti a Jáma a kyvadlo. S Vraždy v ulici Morgue vynalezl také moderní kriminální román, ve kterém se poprvé snaží detektiv vyřešit případ pomocí logiky. Poeovy příběhy ovlivnily mnoho autorů, včetně Agathy Christie, Stephena Kinga, Oscara Wildea a Julese Verna.

Podivný návštěvník u Poeova hrobu

Jeho smrt zůstává zahalena tajemstvím stejně jako mnoho jeho příběhů. Sám autor se stal kultovní postavou s tajemnými následovníky. Od 50. let 20. století navštěvovala hřbitov v Baltimoru, kde je Poe pohřben, postava v černé kápi, vždy v den výročí autorovy smrti. Neznámý muž opakoval rituál 60 let, dokud se po roce 2009 náhle přestal objevovat, pravděpodobně zemřel. Média ho pokřtila na Poeův touster, podle anglického slovesa to toast tedy připít. Neznámý muž položil na hrob pokaždé tři růže, vypil sklenici koňaku a zmizel až do příštího roku.

Související články