Rezervace na hraně lomu
Národní přírodní rezervace Jezerka se nachází v Krušných horách mezi zámkem Jezeří a 853 metrů vysokým vrchem. Jen několik stovek metrů od hradu Starý Žeberk je obří povrchový velkolom. V porovnání se zachovalým lesním porostem Jezerky jde o extrémní kontrast přírodního ekosystému a člověkem zcela přeměněné krajiny. Jedlová na Mostecku. Na její okraj vede modrá turistická značka s odbočkou na hrad.
Není těžké tady zaslechnout tesání strakapoudů, v bučinách hnízdí holubi doupňáci a díky vodní nádrži a vesnickému potoku jsou kolem populace obojživelníků. Narazit se tady dá jak na čolky, tak na mloky. Za šťastlivce se můžete považovat, pokud zahlédnete mohutného výra, který by tady měl hnízdit.
Nenechte se zmást pracovním ruchem, který do přírody zdánlivě nepatří. Povodí Ohře se pustilo do celkové rekonstrukce vodního díla Jezeří. „Vodní dílo je kulturní památkou vystavěnou v letech 1902 až 1904. S ohledem na jeho stáří a technický stav jsme se rozhodli opravit všechny jeho dílčí konstrukce. Aktuálně je vodní nádrž vypuštěna a probíhá zde např. dokončení přespárování na vzdušném líci, kde byl také restaurován erb Lobkowiczů. Na návodním líci (strana hráze, kde bude voda) jsme vybourali původní konstrukci a nyní zde provádíme hydroizolaci a vyzdívku betonovými tvarovkami, které proléváme betonem. Chystáme se také na rekonstrukci části bezpečnostního přelivu, kde připravujeme bednění,“ přiblížila podrobnosti tisková mluvčí Povodí Ohře, Dana Zikešová.
Celá akce ještě nějakou dobu potrvá, konec je plánován na polovinu příštího roku. Nezbývá než věřit, že obojživelníci plánovanou odstávku vodního díla zvládnou.
Nedaleko Jezerky stojí zámek Jezeří, který v rámci výletu můžete také navštívit.
Hrad Starý Žeberk
V případě Starého Žeberka nečekejte žádný mohutný hrad. Zdi jsou sice stále patrné, ale přece jen stavbu jako takovou už pohltil les. Jméno Žeberk vzniklo počeštěním původního názvu Seeberg, neboli Jezerní hora. Důvodem bylo Komořanské jezero, které v době jeho stavby dosahovalo téměř k úpatí kopce Jezeří. „Byl považován za nejvýše položený hrad v severních Čechách,“ tvrdí o něm server Kudy z nudy. Pokud jste fandové do převracení kamenů (nerozebírejte zbytky zdí a valu), tak přímo v prostoru hradu najdete celou sbírku mnohonožek, kterým se pod vlhkým zdivem líbí. Samotný prostor hradu stál na velmi strmých svazích, které tvořily přírodní ochranu, zbytek chránil val a příkop částečně vytesaný ve skále.
Kaple plná smůly
Necelý kilometr a půl od hradu je jiná zřícenina s trochu morbidním účelem. Nedostavěná pohřební kaple Lobkowiczů je sice od roku 1963 chráněná jako kulturní památka, ale vypadá jako totální ruina. Nemá střechu, strop je prolomený, kolem se povalují kusy stavby a celý prostor si pomalu bere zpět příroda. Jedna z legend praví, že původně tady měl být umístěný trn z Kristovy koruny, což by kapli zajistilo pozici poutního místa. Jiná pověst praví, že místo zničil ďábel, což je obvyklá mystická postava pro legendy, kde zůstalo nedokončené dílo.
Faktem ale je, že celou stavbu doprovázela smůla. Kousek od hlavní kaple je zanedbaná malá kaplička. „Byla postavena na místě, kde byl těžce zraněn padajícím stromem hrabě Oldřich Felix Lobkowicz, který za několik dní na zámku podlehl následkům zranění. Oldřich Felix byl posledním představitelem novosedelsko-jezeřské větve rodu Lobkowiczů,“ píše Národní památkový ústav. V každém případě jak Jezerka, tak Žeberk i kaple stojí za návštěvu. A navíc jsou kousek od sebe.
Zdroje: Denik.cz, Česká divočina, Kudy z nudy, NPÚ