V tichých hloubkách oceánů znějí zpěvy keporkaků

Během dubna se postupně kytovci všeho druhu přesouvají na severní polokouli, kde je také možné je pozorovat. V evropských vodách jsou k vidění při pobřeží Islandu a Norska. Pokud tedy chcete spatřit největší žijící tvory na Zemi, je nejvyšší čas plánovat cestu!

Váš letošní výlet může být o to zajímavější, že se americkým vědcům ze SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) se loni ke konci roku podařilo navázat spojení s keporkakem Twainem. Třeba je právě na čase zahodit angličtinu a věnovat se objevování jazyku zvířat, protože přiznejme si, s lidmi to je někdy kříž...

Proběhla dvaceti minutová výměna, kterou Twain nadšeně podporoval a na každé volání vyslané vědci konverzačně odpověděl. „Velryby keporkaci jsou extrémně inteligentní, mají složité sociální systémy, vyrábějí nástroje – sítě z bublin k chytání ryb – a rozsáhle komunikují jak pomocí písní, tak pomocí sociálních hovorů,“ řekl spoluautor Dr. Fred Sharpe z Aljašské nadace pro velryby, která se na projektu rovněž podílí.

Vědci věří, že jim tento ,,malý" úspěch pomůže vybudovat filtr pro zachycení možných pokusů o komunikaci nelidské inteligence z vesmíru.

,,Vzhledem k současným omezením technologie je důležitým předpokladem hledání mimozemské inteligence to, že mimozemšťané budou mít zájem navázat kontakt a zacílit tak na lidské přijímače," řekl Dr. Laurance Doyle z institutu SETI, spoluautor článku.

Zdroje: seti.org, originaldiving.com