Akvadukt Veluwemeer (Drontermeer aqueduct), který můžete vidět na videu, je unikátní stavbou vybudovanou na holandských jezerech Wolderwijd a Veluwemeer. Konstrukce je 25 m dlouhá, 19 m široká a 3 m hluboká a stala se tak jedním z nejkratších akvaduktů světa. Silnice N302, která vede pod ním, propojuje pevninskou část Nizozemí s ostrovem Flevoland, který je taktéž unikátním výtvorem člověka. Jedná se o území, které ještě před sto lety bylo téměř celé pod vodou.

Zuiderzee, jak se oblast kdysi nazývala, tvořilo pár menších ostrovů, jejichž obyvatelé museli snášet ničivé bouře a proměnlivou hladinu vody. Proto již v 17. století začali inženýři plánovat, jak zkrotit divoké vody Zuiderzee. Konkrétní a proveditelné plány se však podařilo navrhnout až ve 20. století, kdy také došlo k výstavbě hráze. Oblast se tak v meziválečných dvacátých letech podařilo vysušit a získat pro Holandsko novou půdu.

Ostrov Flevoland, jak se dnes oblast jmenuje, je s pevninou propojen na osmi místech, přesto je akvadukt Drontermeer jediným spojem, kde došlo k podkopání pod vodním tokem. Plány totiž ukázaly, že v tomto případě, kdy je půda skutečně nízko, by klasický most, zvedací most i přívoz buď příliš narušili plynulost dopravy a nebo by byly nebývale drahé. Akvadukt byl otevřen v roce 2002, ačkoliv není na území Nizozemí nebo Evropy zcela ojedinělým akvaduktem pro vodní přepravu, rozhodně je jedním z nejelegantnějších.

Zdroje: interestingengineering.com

Související články