321 metrů dlouhé molo na pobřeží amerického San Diega, je pomníkem novinářky a filantropky Ellen Browning-Scrippsové, která výstavbu finančně podporovala. Molo slouží studijním účelům. Na jeho konci je totiž vybudována vědecká stanice, na které probíhá několik výzkumů zaměřených na sledování počasí a mořského života. První molo zde bylo vystavěno již v roce 1916, v 80. letech však prošlo přestavbou a samozřejmě modernizací. Dnes láká nejen vědce, ale také fotografy celé Ameriky, ne-li světa. V průzoru na moře mezi sloupy lze totiž dvakrát za rok zachytit slunce dotýkající se vodní hladiny.

„Nejdůležitějším a nejkrásnějším darem, který může jeden člověk druhému dát, je nějakým způsobem zlepšit život.“

Ellen Browning-Scrippsová

Unikátní pohled nazývaný Scrippshenge (reference na Stonehenge - starověkou astrologickou stavbu v Británii - je více než zřejmý) jezdí nadšenci vyfotit kolem května a srpna. Letos to bylo 1.- 3. května, v srpnu bude západ slunce mezi trámy mola k vidění od 7. do 9. San Diego nabízí k nafocení také Downtown and Salk Alignment, kde slunce pro změnu sestoupí přímo uprostřed ulice. Tento úkaz probíhá ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti.
Americká filantropka by patrně byla na všímavost obyvatel svého města velice hrdá a jistě by se o tom psalo na stránkách denního tisku jejího bratra. Byla to právě média, na nichž rodina vydělala jmění a použila ho i na podporu milovaného města. Vybudovali i vědecký Scrippsův institut, jehož vědec získal spolu s několika kolegy v roce 2021 Nobelovu cenu. Rodina Scrippsů je v San Diegu symbolem vědy, vzdělání, zdravotnictví i ochrany přírodních krás.

Zdroje: scripps.ucsd.edu, scripps.org, stephenbayphotography.com, denik.cz

Související články