Zdroj: Youtube

Satyr modrolící (Tragopan temminckii), nadšený horal a tanečník, obývající převážně východní Himálaj, se řadí k čeledi bažantovitých. Jeho výrazně modře zbarvené růžky, které většinou ukrývá pod pery na hlavě, a mimořádně krátký ocas, ovšem s jeho čeledí moc nekorelují, stejně jako hnízdiště na stromech. To ho taky přivádí pomalu do zkázy a na seznam ohrožených druhů. Nejenže vyvolává zájem svými pestrými barvami, ale kvůli kácení lesů přichází i o svá hnízda. Nepomáhá mu ani fakt, že si vybírá spíše vyšší nadmořské výšky, a to klidně až 4 000 m. Pokud se samčímu satyrovi podaří nalézt svůj ženský protějšek, rádi spolu stráví celý svůj život, ale vyskytují se také jednotlivě.

Své jméno dostali po nizozemském biologovi Coenraadovi Jacobovi Temminckovi, který byl ředitelem Národního historického muzea v Leidenu, které je dnes známé jako Nizozemské centrum pro biodiverzitu Naturalis. S cizokrajnými převážně asijskými létavci se seznámil díky svému otci, který pracoval jako pokladní jedné z východoindických společností. Po smrti jeho otce, Jacoba Temmincka, se ukázalo, že kromě cenností své firmy střežil také exotickou sbírku ptactva, která připadla právě jeho synovi.

Jonathan Pointer jako malý vyrůstal na Blízkém Východě, který v něm probudil lásku pro exotické ptactvo a živočichy. Díky jeho vášni dnes můžeme obdivovat tokání rytmického satyra nebo na jeho Youtube kanále poodkrývat tajemství dalších zástupců světa zvířat. Jonathan se kromě videa a fotografie věnuje také malbě, která je ovlivněna viktoriánskou dobou.

Související články