Nedaleko Edinburghu i Glasgow, u samotné špičky zátoky Forth a u ústí stejnojmenné řeky, se nachází městečko Falkirk. Díky své zeměpisné poloze je oblíbenou destinací turistů, které město láká například na jedny z největších soch koní na světě, Kelpie (The Kelpies). Jedná se o mytologická stvoření skotského folklóru. Zjevují se převážně u vod, kde v podobě koně lákají děti, aby je mohly sežrat! Někdy se také mohou vtělit do podoby přitažlivého muže a do svých spárů, tak přilákat i ženu.
Kelpies vnímám jako zosobnění místní i národní historie koní, ztracených odvětví Skotska. Představuji si je také jako symbol moderního Skotska - hrdé a majestátní.
Andy Scott, sochař
Mezitím, co se Kelpie tyčí v parku Helix, u východního vstupu do města, se Falkirk Wheel otáčí v jeho západní části a propojuje falkirkské vodní kanály Union (vedoucí z Edinburghu) a Clyde (Forth) (vedoucí do Glasgow). Falkirk Wheel (Falkirkské kolo) je otáčivý výtah pro lodě, jenž nahradil vodní schody zbourané v roce 1933. Třiceti pěti metrová konstrukce výtahu byla postavena o téměř 70 let později, v roce 2002 a konečně opět propojila vodní spojení mezi skotskými největšími městy.
Ačkoliv celý projekt znovuobnovení spojení vyšel na více než 8 milionů liber, je velikým lákadlem pro turisty, kteří mohou projet celý systém obsahující tunely i jiné přechody anebo si vyzkoušet jen jednu část. Architektem výtahu, který se inspiroval v dvoučepelové vikingské sekyře, je Tony Kettle. Svým projektem zkrátil původní přechod po 11 schodech několikanásobně, ten totiž zabral víc než 24 hodin. Dnes, díky automobilové dopravě, jsou kanály důležité převážně turisticky, v minulosti však byla vodní doprava ve Skotsku primární přepravou lidí i zboží.