Japonská kultura a tradice se od těch českých výrazně liší. Například Den dětí se slaví již 5. května, jejich tradici si však můžete vyzkoušet i dnes!

Národním svátkem se datum 5. 5. stalo roku 1948, ale tradice oslav trvá již celé tisíciletí. Dlouhodobě patřily květnové oslavy chlapcům a dívkám byla věnována pozornost při oslavách 3. března. Dokonce původní jméno svátku Tango no Sekku doslovně znamená Klučičí den. Dnes však vlivem zjednodušování, globalizace a genderové rovnosti slaví všechny děti společně. Den dětí také uzavírá Zlatý týden, během kterého Japonci oslavují hned čtyři významné dny - Šówa den, Den ústavy, Den zeleně a právě Den dětí.

Možná proto, že oslavy byly původně určené chlapcům, ze kterých se mohli stát bojovní samurajové, jsou symboly dětského japonského dne především o síle a odvaze. Vystavují se samurajské přilbice kabuto, které si také děti vytvářejí. Často jsou to helmy z papíru, ale představivosti se meze nekladou. Dalším symbolem jsou postavičky samurajů, rýžové knedlíčky kashiwamochi se sladkou pastou a zlatí kapři koi.

Koi kapr je snad ve všech zemích západního světa spojován právě s Japonskem, které si tuto rybu oblíbilo v období Edo (17.-19. stol.). Stalo se naprosto běžným mít na zahradě jezírko s několika oranžovými rybkami. Není tedy divu, že se brzy dostaly také do příběhů a pověstí. Obzvlášť oblíbený je příběh pocházející z čínských pramenů, jenž popisuje, jak se jeden odvážný kapr dostal na vršek vodopádu k bráně proměny. Když pak bránou proplul, proměnil se na mocného a uznávaného draka. Dokázal to jako jediný ze všech možných druhů ryb a stal se tak symbolem vytrvalých a houževnatých válečníků.

Na Den dětí je proto v Japonsku zvykem vyvěšovat Koinobori, rybí vlajky, které jsou uspořádáním podobné vlajkám válečníků. Vlajkoví kapři mají mnoho podob a barev, měla by je však pojit jedna charakteristika - umět se nafouknout. Kapři se vyvěšují do průvanu, který jejich tělo vytvaruje a zviditelní tak výzdobu. Kapr může být jak z látky, tak z tenkého papíru a vytvořen by měl být pro každého člena rodiny. Na vrchol stožáru se věší otcova černá, pak matčina červená/růžová a pak menší rybky symbolizující právě děti. Nad otcovu rybku se věší ještě vlaječka s dlouhými stuhami symbolizující celou rodinu. Zjednodušenou rybku si můžete vytvořit z ruličky po toaletním papíru a krepáku.

Související články