Zdroj: Youtube

Britské zaoceánské území JIžní Georgia a Jižní Sandwichovy ostrovy hostí ročně několikatisícové kolonie tučňáků císařských, kteří početně převyšují ostatní druhy těchto arktických ptáků objevujících se na ostrovech. Většinu času pustá a nehostinná skaliska tak ožijí a jejich břehy se začnou pohybovat v tučňáčím rytmu sem a tam. Ovšem již od října 2023 se i na ostrovech objevují první ,,vlaštovky" nákazy nového kmene viru ptačí chřipky H5N1. K jedenáctému březnu letošního roku bylo celkem deset nakažených kusů a vědci i biologové se obávají dalšího průběhu. Momentálně panuje relativní klid způsobený přirozeným pohybem a izolací ptáků, ale za pár měsíců může být vše jinak.

,,Pokud by se ptačí chřipka uchytila ​​a způsobila velmi vysokou úmrtnost na celém ostrově, bylo by to celosvětově znepokojivé. Ale v tuto chvíli se zdá, že je poněkud omezená ve způsobu, jakým se šíří," řekl BBC Dr Norman Ratcliffe, ptačí ekolog z British Antarctic Survey.

Ochranáři se poslední kousky půdy, která je tak málo dotčená člověkem, snaží vehementně chránit, proto se zvyšují i bezpečnostní opatření a pohyb turistů je momentálně úplně zastaven.

,,Nikdo nepřistane na pláži, dokud nebude provedeno hodnocení, které by ukázalo, zda tam není nějaké podivné chování nebo vysoká úmrtnost," řekla BBC News Amanda Lynnes, ředitelka koordinace životního prostředí a vědy v IAATO.

Zdoje: bbc.com