Katedrála svatého Štěpána, palác Belvedere nebo muzeum umění Albertina jsou světově proslulé památky, které představují tradiční cíle Vídně. Navštíví je každý, kdo jede do hlavního města Rakouska poprvé. A pak? Co dělat, když máte za sebou klasickou prohlídku památek? Chcete se dozvědět něco více o dynamice města? To se musíte vydat do Grätzlů, tedy čtvrtí, kde žijí, jedí a baví se praví Vídeňané. Máme pro vás prohlídku v pěti kapitolách.

Trh Meidlinger Markt: Kulinářské speciality

Farmářský trh Meidlinger Markt je ve 12. vídeňském obvodu, půl hodiny chůze od zámku Schönbrunn. Tady se návštěvníci soustředí především na to, co Vídeňané milují, totiž jídlo. Pořádají se zde i prohlídky s průvodcem, kterým říkají Food safari. Okouzlující svérázní obchodníci vám pod širým nebem naservírují třeba svačinu na prkýnku zvanou Brettl Jause, se šunkou, sýrem a sklenkou bílého vína od malých rakouských výrobců. Sedíte uprostřed trhu a můžete sledovat dění, místní prodávají své harampádí, zemědělci zeleninu, baví se, všichni se znají. S módou si v bývalé dělnické čtvrti nemusíte dělat starosti, není důležitá. Za to takový typický vídeňský punčový dortík Punschkrampfen z rumového těsta s růžovou polevou tu berou velmi vážně.

Vídeň má stovky tváří, přesvědčte se sami

Zdroj: Youtube

Čtvrť Servitenviertel: Slavné venkovní schodiště a zelená oáza

Ulice čtvrti Servitenviertel v 9. vídeňském obvodu mají nádech Paříže. Je slyšet hodně francouzštiny, je zde francouzské lyceum, francouzské knihkupectví nebo třeba bistro La Mercerie s čerstvě upečenými croissanty a zákusky. Na konci jedné uličky se skrývá pravděpodobně nejznámější schodiště světové literatury Strudelhofstiege neboli Strudlhofské schody. Stejně jako ve stejnojmenném románu Heimita von Doderera se na impozantním secesním schodišti scházejí lidé. Milenci a další návštěvníci odtud často pokračují do nedalekého parku Lichtenštejnského zahradního paláce. Zelená oáza s nazdobenými záhony, zurčící fontánou a vzrostlými stromy sousedí s barokní budovou z dob rakouské velmoci. Do paláce, v němž se nachází část soukromé umělecké sbírky knížete z Lichtenštejna, je však vstup možný pouze v rámci prohlídek a akcí s průvodcem.

Prater Viertel: Kuriozity a nivy Dunaje

Praterstraße s novým širokým pruhem pro cyklisty směruje turisty ve 2. obvodu Leopoldstadt do světoznámého zábavního parku Vídeňský Prátr, pojmenovaného podle stejnojmenné městské nivní krajiny Dunaje. „Naše ruské kolo z roku 1897 je oblíbené místo pro nabídky k sňatku, protože nevěsta nemůže utéct,“ říká s šibalským úsměvem průvodkyně Ilse Heigerth. „Na druhou stranu téměř nikdo nezná nové muzeum v Prátru.“ V nové budově jsou prezentovány kuriozity z více než 250leté historie lunaparku, od zařízení pro zprostředkování sňatků přes vyřazené figurky ze střelnice až po Watschenmanna, typickou postavu z Prátru, která stávala u stánků. V každodenním životě se však skuteční Vídeňané Prátu vyhýbají a procházejí se Zeleným Prátrem, prostornou oblastí s loukami a nivami. Dlouhá hlavní alej kaštanů vede přímo k baroknímu Lusthausu, kde je dnes restaurace.

Čtvrť Viertel Zwei: Nejmodernější vídeňská čtvrť

Hned v sousedství leží pravý architektonický protipól: Viertel Zwei, který se také nachází ve druhém vídeňském obvodu Leopoldstadt. Moderní, inovativní a bez aut. Částečně futuristické budovy od mezinárodních architektů nabízejí neobvyklé fotografické motivy, především budova knihovny od hvězdné architektky Zahy Hadid s unikátní střechou. Po kampusu Vysoké školy ekonomické se studenti pohybují jako v nějakém utopickém filmu: fasády z reflexního skla a rezavě hnědé oceli tvoří kulisu jako z budoucnosti. Sousední historická klusácká dostihová dráha Krieau s památkově chráněnými tribunami vypadá uprostřed nové architektury jako anachronismus.

Čtvrť Freihausviertel: Číšníci senioři a knedlíkový seminář

„Skvělá čtvrť s vražednou energií,“ hodnotí Freihausviertel průvodce Sebastian Knöbl kreativní a živou atmosféru ve 4. obvodu. Mladý průvodce tu ukazuje svým hostům tu pravou „Vídeň Vídeňanů“, jako je například generační kavárna Vollpension. Obsluhují tu senioři, kteří nechtějí sedět doma a v atmosféře obývacího pokoje servírují hostům domácí koláče jako od babičky. Nebo můžete zajít do hospůdky Zur Herknerin a v knedlíkovém semináři se naučit vařit vídeňské speciality. Třeba tvarohové ovocné podle rodinného receptu.

Zdroje:

Související články