Každý majitel psa potvrdí, že jde o věrné a chápavé stvoření, které zásadně vylepší lidský život. Ovšem příběh Hačika jde ještě o několik úrovní dál. Hačikó, pes plemene Akita Inu, se narodil 10. listopadu 1923 a proslavil se jako výjimečný příklad psí věrnosti.

Profesor Ueno

Hačikó se narodil na farmě v Ódate, ale jeho život nabral obrat, když ho v roce 1924 adoptoval Hidesaburō Ueno, profesor zemědělství na Tokijské císařské univerzitě. Pes a jeho majitel si rychle vybudovali vzájemný vztah postavený na respektu a vzájemné lásce. Profesor Ueno každý pracovní den odjížděl do práce z tokijské stanice Shibuya a Hačiko tam denně čekal na jeho návrat. Setkání po práci se stalo každodenním radostným rituálem, na který se oba těšili.

Neochvějná věrnost

Akita Inu

Akita Inu je psí plemeno pocházející z japonského ostrova Honšú. Jeho pojmenování odkazuje na tamní prefekturu Akita, z níž pochází. Akita Inu znamená „pes z Akity“. Jedná se o poměrně velkého, inteligentního psa s klidnou a vyrovnanou povahou. Akity jsou inteligentní a učenlivé, jejich výchova si však žádá zkušeného chovatele, neboť vyžaduje poměrně dost pozornosti a prostoru.

Tragický den 21. května 1925 se mu změnil život. Profesor Ueno totiž náhle zemřel během přednášky na krvácení do mozku. K nešťastné události došlo 21. května 1925. Později byl pohřben na hřbitově Aoyama. Ten den byl čtvrtek a Hačiko se poprvé svého pána nedočkal. Přesto čekal trpělivě na nádraží den co den po celých 9 let, čímž si získal srdce a respekt veřejnosti a stál za řadou zpráv a příběhů o jeho věrnosti. Hačikó zemřel 8. března 1935, ale jeho příběh nekončí jeho smrtí. Hačikó se stal symbolem trvalé loajality a věrnosti, příkladem hlubokého vztahu, který může existovat mezi člověkem a zvířetem. Ne náhodou se říká i v českém přísloví, že pes je nejlepším přítelem člověka. Jeho příběh žije dál nejen v knihách a filmech, ale připomíná ho i bronzová socha poblíž nejvytíženějšího pěšího přechodu na světě v tokijské čtvti Shibuya. Právě místo se sochou se stalo oblíbeným tokijským místem setkávání (meeting point), a jako takové je uváděno i v celé řadě průvodců po Tokiu. Ostatky věrného Hačika nakonec skončily v tokijském muzeu.

Filmový i knižní hrdina

Hačikó nejen že inspiroval instalaci soch a uměleckých děl, ale stal se také tématem filmů, knih a dalších kulturních děl, které oslavují téma loajality a přátelství. Jeho osobní příběh byl adaptován ve filmu „Hačiko: příběh psa“. Své místo získal i v dětské literatuře a vzdělávacích programech po celém světě.

Zdroj: Youtube

Goro kontra Hačiko

V Československu je díky televiznímu seriálu více než Hačiko znám jiný japonský pes. Goro, který se v poměrně komplikovaném příběhu vydá na cestu dlouhou 1 400 km, kde leží jeho domov. V obou příbězích je jasně dané poselství o psí věrnosti. V případě Hačiko je ve hře čas, Goro zase překonává obrovské vzdálenosti. V Československé televizi vznikla později také česká verze titulní skladby. Pod názvem Goro, bílý pes ji podle textu Jiřího Chalupy nazpívala Radmila Horáková, ale v seriálu se nepoužila. Čeští diváci slyšeli vždy jen originální japonskou verzi.

Zdroje: Velká encyklopedie psů, Hachiko Waits,