Ambiciózní plán pouštního království ´Vize 2030´ chtěl diverzifikovat saúdskou ekonomiku, aby nebyla závislá pouze na ropě a stala se atraktivní turistickou destinaci. Po šesti letech však není vůbec jasné, jak to celé dopadne. Nejnovější špatnou zprávou je, že po šesti letech ve funkci odstupuje generální ředitel futuristického projektu Nadhmi Al-Nasra. Neom je nejvýznamnější částí futuristického plánu korunního prince Mohammeda bin Salmána. Od začátku proslul maketami dvou zrcadlových mrakodrapů přezdívaných ´Linie´, které vypadají jako masivní zeď procházející pouští.
1,5 milionu dolarů
Jenže velké plány nejsou levné. Odhady pro Neom nabobtnaly z původních 500 miliard až na 1,5 bilionu dolarů. Do širšího projektu ´Vision 2030´ pak Saúdská Arábie už investovala 1,3 bilionu dolarů. Součástí byly pochopitelně značné zahraniční investice, jenže ty nedopadly zdaleka tak, jak Saúdská Arábie doufala. Království se proto obrátilo na Čínu. To zas představuje potenciální hrozbu pro USA.
Jak upozornil Business Insider, influenceři a vloggeři, kteří zveřejnili videa ze života v dosud nedokončeném městě, čelí zesměšňováni, že místa připomínají ´vězeňskou atmosféru s nízkou ostrahou´. Neom je futuristickým projektem jakési nové šťastné ekologické civilizace. Zahrnuje obří ekologické město The Line, přímořské středisko Oxagon, ale také horské středisko Trojena – dohromady to má být území o rozloze 26 500 km2, tedy větší než Kuvajt.
V Trojeně by se měly už za pět let konat dokonce Asijské zimní hry 2029. Projekt vzniká v horách Hidžáz, které jsou součástí gigantického pohoří Saravát, jež se táhne podél Rudého moře od jordánských hranic až do Jemenu. Tady ve výškách nad 2000 m v zimě skutečně padá občas sníh a saúdské rodiny si sem jezdí užívat zimní atmosféru. Má to být první lyžařské středisko v Perském zálivu s umělým sladkovodním jezerem. Počítá se však hlavně s umělým zasněžováním, podobně jako na ZOH v Pekingu.
Pomůže Čína?
Už zmíněných plánovaných 500 miliard dolarů na projekt Neom byla obrovská suma. O finance se měl postarat saúdskoarabský nástroj státního bohatství, Public Investment Fund. Pro představu to byla částka desetkrát vyšší, než kolik stála Čínu zimní olympiáda v Pekingu 2022. Za pár let však projekt nabobtnal na 1,5 bilionu dolarů. Neom je součástí plánu Saúdské Arábie „Vision 2030“ odstavit zemi do roku 2060 od ropy, na níž zbohatla. Plány na megaúzemí zahrnovaly 170 km dlouhé město s názvem The Line, které bude procházet pouští.
Co je Neom? Toto!
Už na začátku projektu se však ozvaly velmi kritické hlasy, které obvinily saúdského korunního prince Mohammeda Bin Salmana z velkolepých slibů o futuristickém životním prostředí, které jen odvádějí pozornost od reality. Saúdská Arabie například hrubě nedodržuje lidská práva.