Kostra, jaká se hned nevidí

Podle paleontologů se totiž jedná o nejkompletnější kostru dinosaura, která byla za poslední století ve Spojeném království objevena. Zachovalo se 149 kostí, což je dost na to, aby se dala odhadnout délka, váha, způsob pohybu i typ potravy. V tomto případě se jedná o býložravce.

Právě iguanodon stal na dlouhá desetiletí nejznámějším dinosaurem a jeho výrazná popularita přetrvala hluboko do 20. století.

Vladimír Socha, paleontolog

Iguanodoni z Británie

Comptonatus chasei je pojmenován po zesnulém lovci zkamenělin Nicku Chase a místě, kde byl nalezen, útesech Compton Bay. Vážil tolik jako slon africký a patří do skupiny býložravých dinosaurů známých jako iguanodonti, objemná stvoření, často popisovaná paleontology jako „krávy z období křídy" (před 145 až 66 miliony let), napsali Rachel Hall a Ian Sample v britském The Guardian.

Samozřejmě místo nálezu je dnes součástí Spojeného království, ale v druhohorách bylo tropickým rájem beze jména, protože v té době nebyl nikdo, kdo by ho pojmenoval. Tento druh paleontologové přiřadili do skupiny iguanodonů, kteří jsou z Británie velmi známí. Dokonce tak, že se k jejich objevům vážou příběhy.

Isle of Wight

Isle of Wight je největší a druhý nejlidnatější ostrov v Anglii. Na ostrově se nacházejí letoviska, která jsou oblíbenými prázdninovými destinacemi již od viktoriánských dob. Je známý svým mírným podnebím, pobřežní krajinou a zelenou krajinou polí, pustin a horských hájů. Ostrov je historicky součástí hrabství Hampshire a je zařazen na seznam biosférických rezervací UNESCO.

Na ostrově žili básníci Algernon Charles Swinburne a Alfred, Lord Tennyson. Královna Viktorie si v East Cowes na ostrově postavila své letní sídlo a poslední domov, Osborne House. Má dobře zachovalou divokou přírodu a jedny z nejbohatších útesů v Evropě. Zároveň se zde nachází lomy na dinosauří zkameněliny.

Podle v tisku hojně citované legendy našla první zub iguanodona (v té době se ještě nevědělo, komu zub patří) manželka Gideona Mantella Mary Ann. Došlo k tomu v roce 1822 v Tilgatském lese poblíž vesnice Cuckfield v anglickém hrabství Sussex. Měla tehdy svého manžela, jenž byl porodníkem, doprovázet na kontrole u pacientky. Zjevně se nudila, tak se šla projít a zaujal ji podivný předmět ležící v hromadě štěrku připraveného na opravu silnice.

Mantell po návratu poznal, že se jedná o fosílii. Neváhal a doptal se, z kterého lomu se těží kámen, z něhož se následně drtí štěrk. Jako amatérský paleontolog, což byla v 19. století oblíbená kratochvíle středních vrstev, se do lomu vydal, aby našel další zuby či úlomky kostí. A povedlo se.

Později tvrdil, že už první nález je jeho zásluha, ovšem to je dnes už neprokazatelná záležitost. „Britský nezávislý paleontolog a badatel Martin Simpson z ostrova Wight publikoval článek v periodiku Deposits Magazine, ve kterém ukazuje, že jméno dinosaura bylo v nesprávném tvaru „Iguanadon“ publikováno ještě na konci roku 1824,“ píše na serveru osel.cz znalec dinosaurů Vladimír Socha. V praxi to znamená, že slovo Iguanodon (nebo Iguanadon) se začalo používat dříve, než slovo dinosaurus. A mohou za to nálezy z oblasti Velké Británie.

Související články