Peršanky byly pro obrovský kus světa starověkým ideálem krásy. Nešlo jen o země Orientu a Blízkého východu, ale i o Indii. V Íránu je dnes lepší a bezpečnější býti ženou zahalenou a oděvem nevyzývavou, nicméně v minulosti tomu tak rozhodně nebylo.

Z čeho byla starověká rtěnka?

V Íránu byla v oblasti Jiroft v jihovýchodním Íránu objevena 3 700 let stará rtěnka. Pravděpodobně se jedná o nejstarší rtěnku světa. Radiokarbonové datování ukázalo, že rtěnka byla vyrobena někdy mezi lety 1936 a 1687 př. n. L a v jejím složení je dominantní hematit, který dodává intenzivní červenou barvu. Kromě jiného v ní byly nalezeny stopové prvky galenitu, anglesitu a rostlinných vláken, pravděpodobně pro aromatické vlastnosti. Zřejmě měla rtěnka nejen barvit, ale i vonět. „Kromě toho byly identifikovány částice křemene, které mohly sloužit k přidání lesku,“ píše Maddy Chapman z magazínu IFL Science. Tato starověká rtěnka připomíná receptury současných rtěnek a naznačuje dlouhou tradici kosmetiky v dávném Íránu.

Nejen rtěnky a nejen ženy

Výrazné oční stíny jsou jedním z typických prvků a základním bodem ženského makeupu. Důvodem je zřejmě fakt, že oči jsou vidět i když vlasy či obličej jsou zahalené.  „V Íránské islámské republice je to nejen zkrášlovač, ale také jako symbol sebevyjádření a identity,“ vysvětluje důležitost výrazného zdobení očí Zahra Hankir v magazínu Time. Tmavý make-up se nejen v Íránu, ale i u beduínů na Blízkém východě používal k ochraně očí před nepříznivým počasím a také měl sloužit k odhánění zlých duchů. Byť v některých ohledech sloužil jako znak ženství, výraznými očními linkami se zdobili i muži. Zatímco některé prvky ženské kosmetiky se považují za přežité ne nemoderní (například využití pasty z kůry kmene stromů v Barmě na ozdobu tváře už přežívá jen na venkově), oční linky se v Íránu stále považuje za cool.

Podívejte se, jak se v čase měnil makeup íránských žen

Zdroj: Youtube

Krásné možná, zahalené jistě


Současná legislativa o zahalování v Íránu obsahuje povinnosti zachovávat určité módní standardy pro ženy. Zákony nejsou přesně definovány v jednom centrálním dokumentu, ale jejich podoba a rozsah jsou známé ze zkušeností, praktik a trestního řízení. Hlavní body zákonů o zahalování zahrnují: toto: ženy musí zahalovat své hlavu a tělo, bez ohledu na to, zda mají pracovat nebo studovat. Kontrolu zahalování provádí vládní orgány, policie a ochranné síly. Pokud se žena nezahaluje správně, může být potrestána, například zadržením, vysokými finančními sankcemi nebo dokonce dlouhodobým vězením. Tyto zákony a praktiky mají silný vliv na každodenní život žen v Íránu a vedou k mnoha problémům, jako je nezaměstnanost, omezení vzdělávání a omezení jejich lidských práv.

Operace nosu

Íránky se považují především za Peršanky, které byly proslulé svou krásou. Když potkáte na ulici ženu s nosem přelepeným náplastí není to důkaz domácího násilí, ale estetického vylepšení. Právě rovnání nosu, u kterého bychom řekli, že má „klasický římský profil“ je jedním z nich. „Ideál krásy - velké oči, symetrické tváře a krásně tvarované nosy – je v kultuře silný,“ vysvětluje Atul Singh v magazínu Fair Observer. Prvek vnímání krásy v Indii je vlastně hlubokým otiskem perské ženy.

Zdroje: fairobserver.com, IFL Science, mdpi.com, time.com, cosmetics, nature.com