Umělec James Montgomery Flagg, řezník Samuel Wilson, britský lord Kitchener a profesionální jazzový hudebník Walter Botts, spolu napsali kus historie, když dali vzniknout legendární ikoně americké armády a vlády, strýci Samovi.

Vojáci v americké armádě byli zásobování strýčkem Samem

Postava Uncle Sama se poprvé začala objevovat během druhé války za nezávislost roku 1812. Tenkrát byla americká armáda zásobována masem jistým Samuelem Wilsonem, který své zboží značil písmeny U.S. Ve skutečnosti písmena označovala majetek státu, ale v armádě se rozšířila přezdívka Uncle Sam. Nakonec se uchytila i mimo bitevní pole a spojily se v ní  tak dvě karikaturní představy Ameriky Yankee Doodle a Brother Jonathan. Od té doby se této představy chopilo několik umělců - Sir John Tenniel, John Leech a především Thomas Nast, který kromě Uncle Sama vytvořil také podobu moderního Santy nebo symboly demokratů a republikánů.

Druhá válka za nezávislost

Britsko-americká válka (druhá americká válka za nezávislost). Důvodem války byly spory v oblasti námořního obchodu a rozdělení území a sfér vlivu na severoamerickém kontinentu mezi Spojenými státy a Velkou Británii. Báseň „Defence of Fort McHenry“ z doby této války se stala americkou hymnou. K jejímu napsání inspirovala 14. září 1814 Francise Scotte Keye vztyčená americká vlajka nad bojištěm u pevnosti Fort McHenry jako symbol vítězství nad Brity v tvrdé bitvě u Baltimore

Zdroj: americkecentrom.cz

Lord Kitchner na každém rohu

Abychom porozuměli vzniku kultovního plakátu v podobě v jaké byl vytvořen, musíme na skok do Británie k lordu Kitchnerovi. Ten byl generálem britské armády, sloužil v búrských válkách, v Indii, v Egyptě, byl jmenován guvernérem a prohlášen za národního hrdinu. Do historie se ale ne vždy zapsal nejlépe, jak zmiňuje server BBC.co.uk: ,,V roce 1900 byl Kitchener jmenován náčelníkem štábu lorda Robertse, britského velitele v búrské válce. Když se Roberts vrátil do Anglie, Kitchener se musel vypořádat s pokračujícím búrským odporem. Jeho bezohledná opatření - včetně používání táborů k věznění civilistů (z čehož vznikl termín ,,koncentrační tábor") - byla velmi kritizována.

Když začala první světová válka, vláda jej jmenovala válečným tajemníkem. To byl moudrý krok, neboť Kitchner jako jeden z mála předpovídal, že válka bude trvat více let a řádně se na to připravil. A tady se nám příběhy protnou! Součástí příprav bylo i vycvičení, co nejvíce nových rekrutů, což Kitchner dokázal možná jen proto, že v roce 1914 po celé Británii visely plakáty, které obyvatelé ostrovů burcovaly. Velitel Kitchner na tom plakátě stojí, prstem míří na diváka a také vyzývá heslem: ,,Britons: Lord Kitchener Wants You. Join Your Country's Army! God save the King." (Britové: Lord Kitchener vás chce. Vstupte do armády své země! Bůh ochraňuj krále.)

Podívejte se na Strýčka Sama. Takhle působil v americké propagandě.

Zdroj: Youtube

Postava strýčka Sama se zhmotnila pod rukama Jamese Flagga

Z výše jmenovaných nám chybí poslední dvě jména, James Montgomery Flagg a Walter Botts. James M. Flagg byl umělec, který měl za úkol kampaň ztvárnit. Vybral si právě postavu strýčka Sama, který byl pozitivním ztělesněním americké vlády. Roku 1917 byl plakát vytvořen podle předlohy Waltera Battse, jazzového hudebníka z Indiany. Na serveru vintag.es se uvádí, že Flagg na vysvětlenou, proč si vybral zrovna jeho, odpověděl: ,,Protože měl nejdelší ruce, nejdelší nos a nejhustší obočí.” Spolu vytvořili tak charismatickou osobnost, že obdobu plakátu používají dodnes mnohé národy či organizace k propagaci vlastních cílů.

Zdroje: BBC.co.uk,  vintag.es, britannica.com, thespectrum.com, kennedy centrum