2 000 bojovníků, 4 000 veslařů
Julius Caesar proslul celou řadou bizarních kousků. Od toho, že nechal sám sebe zvolit doživotním diktátorem, což byl ve starověkém Římě uznávaný titul, až po to, že uspořádal první známou hru v podobě námořní bitvy (naumachii).
Caesar nechal v roce 46 př. n. l. u Tibery vykopat obří nádrž, kterou naplnil říční vodou, a z válečných zajatců sestavil 2000 bojovníků a 4000 veslařů. Později ho napodobil Augustus, když nechal udělat rekonstrukci bitvy mezi Řeky a Peršany v nádrži o rozměrech 400 krát 600 metrů, která byla vytvořena napříč řeky Tibery. Můžeme se tomu divit, ale i my v současnosti děláme nákladné rekonstrukce historických bitev.
Plinius starší popisuje umělý ostrov uprostřed vodní arény, který mohl sloužit pro privilegované diváky. Existují teorie, že jedna z naumachií se odehrála i v Koloseu, ale pokud ano, muselo k tomu dojít před vytvořením prostor pod ním. Síť místností pod Koloseem, které může obdivovat dnešní návštěvník, by podobnou kratochvíli vyloučila. Navíc i přes monumentalitu Kolosea je vnitřní prostor pro konání námořní bitvy s desítkami lodí přece jen poněkud těsný.
Morituri te salutant
Fráze „Zdraví tě ti, kdož jdou na smrt“ byla údajně poprvé použita při obří naumachii, tedy rekonstrukci námořní bitvy, které se účastnilo 19 000 odsouzenců na smrt. Uspořádat ji měl císař Claudius jako oslavu ukončení ražby tunelů a odvodňovacích prací na Fucinském jezeře, které sice oplývalo dostatkem ryb, ale zároveň bylo trvalou lokalitou výskytu malárie.
Přestože naumachie byly „jen“ hrami, přesto se v nich umíralo ve velkém, podobně jako v gladiátorském cirku. Dokonce se v dějinách naumachií stalo, že byla nádrž překryta prkny, aby se mohl odehrávat suchozemský zápas a následně po jejich odstranění i vodní bitva.
Podívejte se, jak mohly probíhat vodní bitvy v Koloseu.
V jistém slova smyslu by se dalo říci, že při vskutku výjimečných příležitostech nechali císaři zdramatizovat dějinnou událost, kterou se chtěli zapsat do historie tím, jak byla monstrózní a nákladná. Caesar nechat odehrát bitvu Egypťanů a Tyřanů, Augustus proti sobě postavil Řeky a Peršany a Claudius Sicilany a Rhodesany. Trirémy (typ řecké válečné lodi), které byly nasazeny, měly rozměry 35 x 5 metrů a pojaly 170 veslařů a 50 – 60 bojovníků.
Nešlo jen o pouhou hru
Naumachie byly velmi vzácnou, ale taky velmi drahou podívanou. Není proto divu, že zájem o to je vidět býval enormní. I „obyčejné“ gladiátorské zápasy byly velmi vyhledávané, natož takováto vodní show.