„Kdysi křesťanská církev za šíření názoru, že Země je kulatá lidi upalovala. Dneska musí dát neuvěřitelnou práci a obrovskou dávku ignorantsví, aby člověk věřit, že Země je placka,“ zaznělo v rozvášněné hospodské diskuzi v Ústí nad Labem. O kulatosti či placatosti naší planety se lidé přou po tisíce let.
500 let před naším letopočtem
Někdy kolem roku 500 př. n. l. použili řečtí filozofové astronomii k tomu, aby se zamysleli nad tvarem Země. „Pozorovali stín Země na povrchu Měsíce během měsíčního zatmění a poznali z něj, že Země je oblá. Aristoteles (384 – 322 př. n. l.) si všiml, že na egyptském nebi jsou k vidění hvězdy, které pozorovatelé dál na sever neznají a správně usoudil, že Země je zakřivená a z různých míst jsou vidět různé části vesmíru,“ píší autoři knihy 100 hoaxů a omylů, které napálily vědce.
Dnes už se nemůžeme vymlouvat na to, že nemáme dost znalostí. Stačí mít základní vzdělání, které je u nás povinné, aby člověk dokázal takové hlouposti vyvrátit. Jak je tedy možné, že zastánců naprosto absurdních teorií je čím dál víc? Jak je možné, že v době internetu, satelitních snímků a obrovského množství filmového materiálu z Mezinárodní vesmírné stanice přišlo na třetí výroční konferenci o ploché Zemi kolem 600 účastníků?
Zastánci teorie ploché Země pořádají konference, kde se vzájemně, navzdory fyzice, snaží sami sebe utvrzovat v tom, že jejich mateřská planeta nemá tvar „koule“ (správně geoidu, ale to by bylo v tomto případě příliš složité).
Může za to youtube?
Podle provedené studie se ukázalo, že zastánci této bizarní konspirace došli ke svému názoru během sledování podobných konspiračních příspěvků na youtube. Pokud se například snažíte potvrdit si domněnku, že lidé nikdy nepřistáli na Měsíci, algoritmus vám nabídne jako další možný příspěvek jiný úlet. Například film 200 důkazů o tom, že Země není rotující koule. V něm nechybí odkazy na Bibli ani popírání jasných fyzikálních principů.
Našinci, všichni matematikové a většina ze Sokratových žáků tvrdí, že Země má podobu koule.
Kleomédes, starověký řecký astronom a matematik
Plochozemci se často pokoušejí dokázat svou teorii vědeckými postypu, ale nepříjemně často se jim to nedaří. Tvrdí, že jim nepřálo počasí nebo selhaly přístroje.
Nabídka milionové odměny
Michal Hašek vystupující pod jménem Michal Shark, velký zastánce ploché Země nabídl milion korun nebo 40 000 Euro tomu, kdo vyrobí model Země, na kterém bude voda a dole na její spodní části na ní poplave lodička. Stejný člověk se snažil dokázat, že bublinka vzduchu ve vodováze je vždycky rovná a nikoliv zakřivená. To, že v tak malém měřítku nemá možnost zakřivení bublinky vidět, prostě ignoroval. Není to vidět, a tak to není.
Podívejte se na vlastní oči.
Taky vás napadla hláška z filmu Kurvahošigutntag o tom, že není vidět konkrétní intimní část ženského klína, ale Bolek Polívka věřil, že ji dotyčná má? Shark, kterého na Facebooku sleduje 28 000 lidí tvrdí, že k víře v plochou Zemi došel během pandemie Covidu (podle něj takzvané pandemie, neboť jde o další věc, kterou zpochybňuje). Kromě jiného na jednom ze svých videí tvrdí, že rakety vysílané NASA končí v Bermudském trojúhelníku.
Voda vždycky teče z kopce
I přes obrovské množství důkazů včetně fotografií a filmových záznamů se teorii o ploché Zemi stále daří. Dokonce podle přibývajících účastníků plochozemských konferencí je jich čím dál více. Dnes už to jen těžko můžeme svést na nedostatečný přístup ke znalostem, kdy umění číst bylo vyhrazeno jen majetným vrstvám. Základy fyziky se učí na základní škole. Přesto se základní vzdělání, alespoň u některých, míjí účinkem.
Plochozemci jsou ochotni uznat, že jiná vesmírná tělesa mají tvar koule (při pohledu na Měsíc se to popírá těžko, takže zastánců plochého Měsíce moc nenajdete), jenom Země má tvar disku. Fak, že výprava Fernando de Magallanese v 16. století obeplula svět (samotný Magallanese byl během výpravy zabit) a dokázala tak, že Země je kulatá, je podle nich stejný podvod jako přistání na Měsíci. Jen na ploché Zemi pluli dokola, podobně, jako když fotbalisté oběhnou hřiště. Stát se zastáncem teorie ploché Země vyžaduje opravdu obrovské úsilí popřít to, co lidstvo ví po celá tisíciletí, a co se děti učí už na základní škole.
Zdroje:
- Prima ZOOM,
- ČT,
- iliteratura,
- BBC,
- CNN