Farmář Michael Stücke vlastní velmi zvláštní ovce. Již asi rok si na své farmě v Löhne ve východním Vestfálsku kromě obyčejných ovcí hýčká ještě jedno stádečko. Je to, jak sám říká, první stádo homosexuálních beranů v Německu. Možná dokonce na celém světě. Berany skoupil od chovatelů z celého Německa a hrdě říká, že u něj na farmě „mohou žít, jak chtějí a milovat koho chtějí“. Z jejich vlny vzniká vlastní módní kolekce, jejíž výtěžek plyne výhradně do projektů, které posilují práva queer lidí po celém světě. Za projektem výrobků z duhové vlny stojí kromě farmáře Michaela Stücke, který sám žije s mužem, ještě organizace na ochranu občanských práv Verband Queere Vielfalt a kolínská reklamní agentura, která projekt podporuje.

Obvykle končí na jatkách

„Podle vědeckých studií je asi devět procent všech beranů homosexuálních, zajímají se pouze o jiné berany, a ne o ovce, a proto chovatele nezajímají,“ říká farmář Stücke. Jeho slova potvrzuje i Gottfried Hohmann z Institutu Maxe Plancka pro etologii: "Homosexualita je ve světě zvířat něco zcela normálního a vyskytuje se u nesčetných živočišných druhů. Sexualita slouží v živočišné říši nejen k rozmnožování, ale také například ke snižování stresu v rámci stáda." Homosexuální berani obvykle končí na jatkách, ostatně jako většina ovcí v Německu, kde produkce vlny přežívá jen stěží. I Stücke chová některé z ovcí pro masnou výrobu, ovšem jeho duhové stádo zůstane výlučně na vlnu.

Podívejte se, jak německý farmář k duhovým beránkům přišel

Zdroj: Youtube

Jak to začalo

Jak vůbec farmář Stücke přišel na nápad ustájit homosexuální berany? Všechno to prý začalo, když se ho kamarádka zeptala, zda existují i homosexuální ovce, vzpomíná Stücke. Přestože se v oboru pohybuje již téměř třicet let, nikdy se tomuto tématu nevěnoval. Zeptal se tedy svého veterináře, jeho zvědavost vzrostla a začal dělat vlastní průzkum. Podle jednoho výzkumu, je prý každá 12. ovce homosexuální. Společně s přáteli ho pak napadlo skoupit gay berany a jejich vlnu použít k výrobě módy pro dobrou věc. Byť to znamenalo ekonomické riziko, nakonec se do projektu pustil.

Popová hvězda rozvířila vodu

Vše by zůstalo asi v poklidné rovině, kdyby v rámci reklamní kampaně pro duhovou vlněnou módu dva z beranů neadoptoval Bill Kaulitz, zpěvák kapely Tokio Hotel. Farmářova emailová schránka rázem přetékala dotazy médií, farma se proměnila v kulisy pro natáčení a po dveře si podávali návrháři a lidé z reklamy a médií. Pro skromného farmáře to byl kontakt s úplně jiným světem, sám žije raději v ústraní. „Mám radost, že náš projekt ukázal, že my na venkově jsme mnohem otevřenější, než si mnozí myslí,“ uvedl ale spokojeně.

Prostor pro více beránků

Farmář syrovou vlnu zpracovává sám, ručně nebo pomocí málem sto let starých přístrojů, přede a dále se zpracovává v profesionální manufaktuře. Zatím se z ní vyrábí čepice, nášivky a tkaničky do bot v duhových barvách. Stádo duhových beranů zatím čítá pouze 21 kusů, jejich vlna zatím nestačí na produkci větších kousků oděvů. Stádo se ale dále rozrůstá, farmář prý má kapacitu pro dalších 100 zvířat. „Pak se můžeme začít bavit i o větší módní kolekci,“ říká spokojeně.

Win win situace

Homosexuální berani mají v klidu žít na farmě až do konce jejich života, to značka a farmář garantují. Stücke také doufá, že příběh s homosexuálními ovcemi dodá nový impuls zemědělskému odvětví, které poslední dobou sužují problémy. „Mnoho podniků zavřelo, musíme přicházet s novými nápady a projekty, které naší branži zachrání,“ vysvětluje Michael Stücke. Sám už také přemýšlí o tom, kdo by měl jednou jeho farmu převzít. U homosexuálního páru bývá otázka následníků složitá, ale do té doby mu prý ještě nějaký čas zbývá.