A to by mohl být bezpečnostní problém. Jak se to může stát? Na Stravě jsou totiž kromě obyčejných lidí velcí sportovní profíci, ale také často sportující osobní bodyguardi nejrůznějších VIP osobností včetně vysoce postavených politiků.

Vyšetřování deníku Le Monde odhalilo, že data z platformy by mohla být použita ke sledování pohybu amerických vůdců Donalda Trumpa, Joe Bidena a Kamaly Harrisové a dalších klíčových osobností. Le Monde identifikoval 26 amerických bezpečnostních agentů, kteří během oficiálních pracovních cest měřili kilometry a dostávali tzv. „kudos“. To je rychlý palec nahoru, pochvala, který si na aplikaci dávají sportovci navzájem, jako ocenění významné aktivity, úspěchu... Prostě obdoba „liků“ na většině sociálních sítí.

Dodejme pro upřesnění, že podobných aplikací je mnohem víc, například MapMyFitness, Fitify, All Trails…, Ski Tracker, Train Effective Football nebo Daily Yoga. Jen Strava tvrdí, že její platformu používá 120 milionů sportovců ve 190 zemích světa. Hodnocení z konce roku 2023 uvádí, že za posledních 12 měsíců bylo nahráno více než 10 miliard aktivit. Hrubým odhadem tedy různé sportovní aplikace musejí používat stovky milionů lidí.

Strava je appka

Strava je webová stránka a mobilní aplikace pro měření atletické aktivity přes GPS. Má sídlo v americkém San Franciscu. Nazývá se „sociálních sítí atletů“. Nejčastěji pomocí ní sportovci měří výkony při cyklistice a běhání. Firma byla založena v roce 2009. Aplikace je dostupná pro Android a iOS v angličtině a mnoha dalších jazycích.

´Appka´ odhalila, kde byl Macron


Le Monde také zjistil, že 12 členů francouzské prezidentské bezpečnostní služby a šest příslušníků ruské Federální ochranné služby, jsou pravidelnými uživateli sportovní sociální platformy. Jejich nahrané soubory byly použity k odhadu pohybu ruského vůdce Vladimira Putina a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zjištění francouzského listu ihned rozebrali i některé cyklistické weby (např. velo.outsideonline.com), protože Strava je velmi oblíbená mezi profesionálními i amatérskými cyklisty.

Francouzský list se ponořil do análů „Strava Leaks“ tak hluboko, že byl dokonce schopen určit, kam v roce 2021 odjel na dovolenou sám Macron. Stejně tak vyšetřování deníku naznačilo, že místa pohybu současných a budoucích prvních dam USA Jill Bidenové a Melanie Trumpové by bylo možné identifikovat prostřednictvím profilů jejich ochranek na platformě.

A jak je vůbec možné, že ochranky mohou používat sportovní aplikace? Je to celkem jednoduché. Americká bezpečnostní služba to má například tak, že její zaměstnanci mají zakázáno používat osobní elektronická zařízení ve službě. Co však dělají mimo pracovní dobu, je už jen jejich věc.

Používáte nějakou sportovní appku?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano Hlasů: 0
Ne Hlasů: 1
Hlasovalo: 1

Dotyčný personál byl informován. Tyto informace prověříme, abychom určili, zda je zapotřebí další školení nebo pokyny. Neposuzujeme, že by došlo k nějakým dopadům na ochranné operace nebo ohrožení jakýchkoli chráněných osob,“ sdělila služba Le Monde. Není to mimochodem poprvé, co se sportovní aplikace dostala do politických titulků médií. V roce 2022 se podařilo ze Stravy identifikovat a sledovat bezpečnostní pracovníky působící na základnách v Izraeli.

Pozor i na ´heat maps´

Uživatelé platformy si samozřejmě mohou nastavit aktivity jako „soukromé“ a odstranit tak svá cvičení z veřejného zdroje. Jenže, i „soukromé“ aktivity však Strava stále agreguje do svých funkcí pro komunity, včetně svých globálních ´heat maps´. Odhalení se dá zabránit, ale jedině tak, že se uživatel musí z této automatické registrace odhlásit prostřednictvím nastavení ochrany soukromí svého profilu.

Zmíněné funkce podporované komunitou zlepšují zážitek z aplikace. Jsou zdrojem kolektivních znalostí a využití tras sportovců, aby pomohly komunitě platformy najít místa k běhání, jízdě a procházkám.

Související články