V bankách, restauracích, hotelech či kavárnách jsou ,,zelené zdi” již neodmyslitelnou součástí designu. Dokonce o ulici vedle od mého bytu stojí dům porostlý travinami. Postupný proces kombinování staveb a zeleně má na triku génius se zelenými vlasy. Jeho díla jsou dechberoucí, viděli jste už nějaká?

Cesta génia

Patrick Blanc, vystudovaný francouzský botanik a specialista na tropické rostliny, začínal v Národním centru pro vědecký výzkum v Paříži, v 70. letech minulého století poprvé navštívil prales, který se od té doby stal jeho vášní. V roce 1986 postavil v Paříži svou první ,,zelenou stěnu.” Podařilo se mu tak překonat Stanleyho Harta Whitea, který s ideou zelených zdí sice přišel, ale nedokázal ji zrealizovat. Možná se nakonec oba inspirovali v zahradách Semiramidiných a myšlenku kvetoucích paláců jen povznesli na vyšší úroveň. Zelenovlasý génius Blanc, který stanovil nový trend v ,,landscapingu", také otevřel možnost, jak do měst dodat více zeleně a vykompenzovat tak zastavěné plochy. Na první pohled je extravagantní a nezkrotnou bytostí plnou životní energie. Čerpá ji snad právě z květin?

Paprsek moderní architektury v zástavbě domů

Prvním Blancovým zrealizovaným dílem na území Madridu byla svislá zahrada u kulturního centra CaixaForum naproti bulváru Paseo del Prado, který byl roku 2021 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Instalace byla dokončena před téměř 20 lety (2007) a květinová výzdoba vypadá dnes snad ještě krásněji než na začátku. Rekonstrukce staré továrny probíhala od roku 2002. Firma, která zakázku vyřizovala, Herzog a De Meuron, si dala za cíl zachovat původní vzhled budovy a trochu jej oživit moderními prvky. Výše zmíněná zahrada není přímo součástí kulturního centra, je vystavěna k domu před budovou, a tak zvenku oživuje okolí a dodává mu moderní šmrnc.

Zdroj: Youtube

Musím ještě dodat, že když jsem kráčela mezi nevýraznou bytovou zástavbou a frekventovanou silnicí, pohled na něco tak moderního a odlišného byl ohromující. Teď už vím, že Atocha Station ležící na konci trasy v sobě také skrývá exotické tajemství, a velkolepý park Jerónimos, který se rozprostírá hned přes cestu, je sám o sobě symbolem urbanistické zeleně. Patrick Blanc na svých stránkách dokonce uveřejňuje rozložení použitých rostlin, mně se ho žel nepodařilo rozluštit, tak třeba budete mít větší štěstí!

Blancovy zelené zdi vs Hydroponické zdi

Základním rozdílem je, že Blanc ve svých zahradách používá půdu, zdi hydroponické oproti tomu spoléhají pouze na výživu vodou. Sice tak Blancovy výtvory nabírají na váze, ale systém je spolehlivější i zdravější pro rostliny. Hydroponie je na druhou stranu snadněji implementovatelná do budovy, kde není prostor pro přidání opěrného systému na hlínu. 

 

zdroje: growup.green

Vrchol mrakodrapu obrostlý zelení

Torre de cristal je jedna z pěti výškových budov v Madridu. Spolu se zbylými čtyřmi tvoří novou bussines čtvrť Cinco torres (,,pět věží”). Mrakodrap se svými 249 m a 52 patry je nejvyšší budovou nejen v Madridu, ale také v celém Španělsku. Architektem byl César Pelli, který stál za stavbou mnoha jiných výškových staveb. V posledním patře chtěl dopřát zaměstnancům trochu toho moderního komfortu a rozhodl se do služeb opět povolat Blanca. Ten se toho vskutku nebál a ,,na půdě” věžáku vysázel stromy. Mrakodrap byl otevřen roku 2008.

Zdroj: Youtube

Zdroje: verticalgadenpatrickblanc.com, growup.green, caixaforum.org, minocaggiula.com, lacuisineinternational.com