I když archeologové obří hrobky na Sardinii pečlivě zkoumali, zdaleka ne všechno se povedlo vysvětlit. Například se neví, proč jsou tak velké.

Když v roce 1974 sardský farmář jménem Sissino Poddi učinil náhodný objev, netušil, že začal psát novou kapitolu archeologického výzkumu ostrova. Obří kamenná hlava s dvojitě vyřezávanýma očima nejspíše patřila civilizaci nuragů.

Proč spojitost s Atlantidou?

„Mýtus o Atlantidě je mýtem o bájném ostrovním státu, který podle představ někdy na úsvitu západních dějin opanoval téměř celou oblast Středomoří, ale nakonec byl zničen obrovskou přírodní katastrofou, kterou na Atlantidu seslali samotní bohové,“ uvádí ve svém výukovém materiálu Masarykova univerzita základní fakta o bájné zemi. Rozpracování mýtu o Atlantidě přidělilo Atlanťanům obří rozměry a od těch byl už jen krok k hrobkám obrů. Navíc by umístění seděli i prostorově. Atlantida měla být kdesi ve Středomoří. První, kdo se o ní zmínil byl řecký filozof Platón (427 - 347 př. Kr.) ve svém Critias. Možná sedí prostor, ale nesedí čas. Atlantida prý měla vrchol své civilizace asi před 11 000 lety, jenže „hrobky obrů“ jsou mnohem mladší a archeologové prokázali jejich souvislost s nuraghskou kulturou. Ta na Sardinii postavila několik stovek nuragů – válcovitých věží, které nikde jinde nenajdete

Tomba dei Giganti di Coddu Vecchiu

Jedna z největších, a zároveň krásně zachovalá, je hrobka Tomba dei Giganti di Coddu Vecchiu. Najdete ji nedaleko města Arzachena a rozhodně není jedinou, která se v oblasti nachází. Pochází z doby bronzové (kolem roku 2500 př. n. l.) a před ní stojí impozantní čtyři metry vysoká kamenná deska. Podle archeologů jde o hromadnou pohřební komoru s řadou megalitů, které tvoří chodbu dolmenu. Původní chodbový dolmen o délce zhruba deseti metrů byl postaven jako první kulturou Monte Claro. Na ni navázala pozdější (mladší) kultura Bonnanaro.

První stavební fáze pravděpodobně spadá do starší doby bronzové, kolem 18. století před naším letopočtem. Později, během střední doby bronzové – tedy mezi 16. a 14. stoletím před naším letopočtem. -, pohřeb se „proměnil“ v ​​hrobku obrů s přidáním čelní exedry a zakřivené stély výjimečných rozměrů: se svými čtyřmi metry je považován za nejvyšší na ostrově,“ dodává podrobnosti sardská turistická kancelář. Areál je obklopen vinicemi a nedaleko se nachází prestižní vinařství Capichera, což návštěvu může doplnit o zajímavý, a zároveň chutný, prvek.

Nuragská civilizace 

Nuraghská civilizace existovala na Sardinii  od 18. století př. n. l. do 2. století n.  Spekuluje se, že pojmenování souvisí  s  typickými stavbami jejich období, nuragy. Jedná se o věže  ve tvaru komolého kužele, jichž se na ostrově dnes nachází asi 7000 a ty nejvyšší mají výšku až 25 m. Podle umístění některých z nich na návrších a kopcích mohlo jít o strážní věže nebo  místa konání náboženských obřadů či sněmů. 

Znamená obří velikost něco výjimečného?

Na tuto otázku se nedá bez znalosti kontextu odpovědět. Nicméně samotná velikost nemusí naznačovat vůbec nic. I my děláme obří sochy a sousoší, abychom je posléze zbourali. Stalinovo sousoší na Letné mělo 15, 5 metru na výšku, 12 m do šířky a dlouhé bylo 22 metrů. Pokud by se zachovalo a nebylo rozmetáno výbuchem, mohli by na něj jeho objevitelé a milovníci bizarních teorií našroubovat opravdu prapodivné souvislosti. Třeba o tom, jak v Sovětském svazu dorůstali lidé neobvyklých výšek.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Sardegna Turismo, Blake E.: Situating Sardinia's Giants' Tombs in Their Spatial, Social, and Temporal Contexts, Masarykova univerzita – Atlantis