V 19. století v Rusku vládl car a země byla velmi ovlivněna Francií. A to jak uměním, vědou, tak i gastronomií. Není proto divu, že se „víno s bublinkami“ dostalo i na carský dvůr, kde vzbudilo obdiv a chuť mít vlastní. Vzhledem k tomu, že Rusko, a později Sovětský svaz, má oblasti ideální pro pěstování vína, od myšlenky mít vlastní „šampaňské“ nebylo k činu daleko. Ostatně Gruzie je místem, odkud víno pochází.
Kde se vzalo šampaňské v Rusku
Šampaňské působí elegantně a ve štíhlých sklenicích až aristokraticky. Není proto divu, že se do něj šlechta zamilovala. Není vyloučeno, že šampaňské připutovalo do Ruska spolu s Napoleonem, který se se svým vojskem dostal až před Moskvu. Když válečná vřava utichla a mezinárodní vztahy se stabilizovaly, obnovil se i obchod, a to včetně vína a šampaňského.
Když v roce 1870 car Nikolaj II. vydává dekret o zřízení šampaňského domu Abrau na březích stejnojmenného jezera, nenechal nic náhodě. Majetek zůstává pod správou carské rodiny. Pomiňme pro tuto chvíli fakt, že šampaňské musí pocházet z Francie, diktatury na podobné detaily nikdy nehleděly. Kavkaz rodí skvělé odrůdy vína, a to jak na „klasiku“, tak šumivou slast v lahvích. O 28 let později, v roce 1898, vinařství vyprodukuje první láhve šumivého vína, čímž založilo tradici „ruského šampaňského“. A evidentně není špatné, protože Abrau vyhrává v roce 1903 zlatou medaili na pařížské výstavě v kategorii nejlepší šumivé víno světa. Ovšem přiznejme si, že pravé šampaňské to není a u carského dvora to ví. Mají totiž k dispozici skutečné šampaňské a vnímají rozdíl.
V Rusku i v Barmě
Jak Rusko konce 19. století, tak Barma koncem 20. století, obě země chtěly mít ideální víno, a tak si pozvaly francouzské vinaře, aby jim poradili a pomohli. Nikolaj II. si pozval Victora Drauvinera s cílem dohnat ruské šumivé víno na úroveň francouzského. Posun se povedl, a to jednak díky Drauvinerovým znalostem, ale zejména díky práci odvedené kvasinkami. Jenže Rusové nedokázali udržet „francouzskou“ kvalitu a snažili se dostat „svého Francouze“ zpět ve víru 1. světové války. Nakonec se provoz rozjel nebývalým tempem, a tak nově vzniklý Sovětský svaz mohl své „šampaňské“ začít vyvážet do zámoří.
Jak otevřít a servírovat šampaňské.
Šumivé víno z Francie, šampaňské z Ruska
„Rusové si již oficiálně nebudou moct vychutnat francouzské šampaňské. Ruský prezident Vladimir Putin totiž podepsal nový zákon, podle kterého se jako šampaňské může označovat pouze šumivé víno vyrobené v Rusku,“ informoval v roce 2021 server idnes.cz. Nezbývá než opakovat větu z úvodu. Celá Evropa ví, že šampaňské pochází z Francie, z kraje Champagne. Jen země, jejíž naprostá většina leží v Asii, jen hlavní město má v Evropě, to vnímá jinak. Šampaňské prý je z Ruska.