Než nastane zmatek, je potřeba udělat pořádek ve jménech. Hlavní řecký bůh se jmenuje Zeus. Jenže v druhém pádě to není Zea, ale Dia. „Změna, která probíhá mezi tvary „Zeus“ a „Dia“, s českým skloňováním vůbec nesouvisí. Tyto tvary čeština převzala z antické řečtiny,“ vysvětluje server sklonovani-jmen.cz. Takže ryba, která se odborně jmenuje Zeus, česky pilobřich, nejde ulovit. Ulovíte totiž nikoliv Zea, ale Dia. Zní to českému čtenáři poněkud krkolomně, nicméně řeč bude o rybě svatého Pavla. Tak se totiž přezdívá pilobřichu ostnitému (Zeus faber).

Proč ryba sv. Petra?

Sv. Petr byl nejen učedníkem Ježíšovým, ale později se stal i patronem rybářů. Nejen proto, že byl synem rybáře, ale zejména pro jeho až zázračné rybářské úspěchy. Za svého patrona si jej kromě jiného vybrali i cihláři, kameníci, prodejci ryb nebo trosečníci. A protože byl i prvním z papežů, tak se stal i jejich patronem. Nicméně do ryb se jeho jméno propsalo, rybu svatého Petra (John Dory, st. Peter fish) Angličané znají, cihlu sv. Petra nikoliv. Loví se nejvíce pomocí vlečných sítí a pokud je rybáři najdou v sítích na lovení sleďů, považují to za dobré znamení.

Otisk prstu na rybím těle

„Svatopetrovské jméno“ získal pilobřich díky pověsti, že nápadná skvrna za žábrami je otisk Pavlova prstu poté, co rybu vylovil a z jejích útrob vytáhl zlatou minci. „S rybami byl samozřejmě spojen i vznik křesťanství, které se jako nové náboženství nejvíce rozvíjelo ve Středomoří, kde ryby patřily ke hlavním zdrojům obživy. Ryba jako symbol čistoty patřila k prvním znakům v hlásání o křesťanské víře. Řecký název ICHTYS má také křesťanský základ a je složen z počátečních písmen od slov IEZÚS CRISTÓS THEÚ HIÓS SOTÉR, v překladu znamenající Ježíš Kristus Syn Boží Spasitel,“ lze se dočíst na serveru Naše voda. Takže symbolika křesťanství je s rybami pevně spjatá.

Podívejte se na rybu sv. Petra.

Zdroj: Youtube

Pilobřich ostnitý

Dosahuje délky 70 cm a hmotnosti 8 kg, průměrně však pouze 20–50 cm. Ryba má ploché tělo a nezaměnitelné znaky mezi které patří ohraničená tmavá skvrna za žábrami, tvrdé paprsky přečnívající délku přední ploutve, dlouhá prsní ploutev a velká hlava se širokým ústním otvorem. Na hrubé kůži nejsou šupiny. Zdroj: wikipedie

Svatý Petr kuchaný

V souvislosti s historií a biblickými příběhy vypadá nabídka jednoho ze supermarketů poněkud morbidně. Svatý Petr kuchaný/celý je v nabídce za 1690 korun za kilo. Pokud bychom přistoupili na tuto cenu a vztáhli to k tělu 80 kg těžkého muže, vyšla by nám cena 135 200. Nicméně ani vztaženo na rybu se nejedná o žádnou láci.

Zázrak z Galilejského jezera

Rybáři mají sv. Petra rádi mimo jiné i proto, že poslechl svého učitele a po zprvu neúspěšném rybolovu znovu nahodil sítě. Ovšem tentokrát byl úlovek naprosto nečekaný. Zázrak? Dost možná, Bible to tak popisuje. Podle serveru bible.com jich mělo být 153, což už je, uznejme, velmi slušný úlovek. Bible sice nezmiňuje, o jaký druh ryb šlo, ale obecně se spekuluje, že mohlo tilápie. O pilobřicha (ryba sv. Petra) jít nemohlo, protože jde o mořský druh, zatímco galilejské jezero je sladkovodní, takže se v něm tento druh nevyskytuje.

Související články