Život v oceánech před 1,8–0,8 miliardami let postrádal zvířata. To ale neznamená, že byl mrtvý! Podle jedné z hypotéz byl vznik velkých aktivních organismů s omezeným přísunem velkých částic potravy jako jsou řasy. V Mauretánii, konkrétně v pánvi Taoudeni, došlo během vědecké expedice k objevu neporušených porfyrinů, molekulárních fosilií chlorofylů. Ukrývaly se v 1 100 milionů let starých mořských černých břidlicích.

Sinice a purpurové bakterie

Purpurové bakterie (z angl. purple bacteria) je skupina fotosyntézy schopných proteobakterií. Jejich fotosyntetickými barvivy jsou bakteriochlorofyl a a b, a také různé karotenoidy. Právě díky nim jsou purpurové bakterie barevné, zejména narůžověle, červeně, hnědě či oranžově zbarvené. Spolu se sinicemi patří k nejstarším organismům na světě.

Mauretánie leží v západní části Afriky na pobřeží Atlantského oceánu. Už před miliardou let existovaly fotosyntézy schopné bakterie, jejichž potomky dnes známe jako sinice. Některé z nich tvoří v současnosti letní zelený zákal v rybnících, který způsobuje nepříjemně svědivou vyrážku na pokožce koupajících se rekreantů. Sinic, odborně cyanobakterií, byla na rozdíl od prvních řas v praoceánu hojnost. Jak odhalila studie publikovaná v prestižním magazínu PNAS, tak v té době byly nejdominantnějšími zástupci života právě sinice, včetně těch „barbienovsky“ purpurových. Ostatně dodnes jsou nejhojnějším fotosyntetickým organismem naší planety sinice rodu Prochlorocossus. Kam se hrabou stromy. Těch je v porovnání se sinicemi zanedbatelné množství.

Růžová je prastará…

Růžový je písek na Bahamách, krevety, plameňáci, kteří se jimi živí i mrkev. Za tím vším stojí karotenoidy, tedy červená barviva. Už v prehistorickém Egyptě se používala růžová jako barva na rty, což přetrvalo dodnes a bez růžové si nelze představit pokojíček populární Barbie.

… a oblíbená

Ostatně růžovou milovala i Madame de Pompadour, takže které dámě byla vzorem, tak ta jí používala taky. Podobně jako se dnešní teenagerky snaží přiblížit svým youtuberským vzorům. „Například v LGBTQ komunitě lidé, kteří byli kdysi nuceni nosit růžovou jako vyvrženci, přijali tento odstín jako symbol svého hnutí za sociální spravedlnost," píše Erin Blackomore v časopise National Geographic.

… a nebezpečná

Nacistické německé dokázalo zcela přeměnit smysl některých symbolů, a dokonce i barev. Z hinduistické svastiky, symbolu štěstí, se stal  symbol zla a smrti. Veselou růžovou pro změnu používali v koncentračních táborech k hanlivému označování homosexuálů. Po vypuknutí studené války podezřelí komunističtí sympatizanti dostali hanlivé přízvisko „pincos“ (narůžovělí) – termín, který označoval osobu s „ rudými“ tendencemi k radikální politice.

Jak vidno, růžová to v průběhu věků neměla jednoduché.
Pokud byste se dostali do Mauretánie a měli dobrodružného ducha, tak vězte, že v pánvi Taoudeni můžete najít nejstarší růžovou na světě.

Zdroje: PNAS, National Geographic, Science Direkt, Živa, Denik.cz

Související články