Obecný dotaz, jaké očkování má na běžné cesty smysl?
Žloutenka typu A, a pokud chodíte do přírody, tak není od věci klíšťová encefalitida, která se začíná jevit jako významný problém. Jak borelie, tak virus encefalitidy jsou u klíšťat mnohem častější, než se v minulosti myslelo, a to i u klíšťat, která jsou v městských parcích. Na exotické cesty se ale doporučuje nejen očkování proti žloutenkám, ale i proti břišnímu tyfu, vzteklině, žluté zimnici, choleře nebo japonské encefalitidě. Nicméně problém může být letadlo či jiný prostředek hromadné dopravy.
Mnohé z nemocí se totiž přenáší vzdušnou cestou, a na vzdálenost dvou metrů velmi efektivně. Někdy se může stát, že to riziko samotné cesty je vyšší než zdravotní riziko v místě pobytu. Je ale velký rozdíl, když někdo jede do pětihvězdičkového hotelu v hlavním městě na týdenní kongres, a nebo poznávat venkov v odlehlých oblastech.
Takže autobus, letadlo...?
Z hlediska jednoduchosti přenosu jsou dopravní prostředky rizikem a nemoci přenášené vzduchem maíj největší pandemický potenciál. Nejvíc hrozí tam, kde není možné držet rozestupy. Představte si v plném letadle kolem sebe kruh o poloměru 2 metry. Kolik kolem sedí, stojí nebo jen prochází lidí? Kdyby měl někdo z nich neštovice, spalničky nebo černý kašel, a to ani nemusí mít příznaky, nákaza všech neimunních osob je velmi pravděpodobná. Důležitá je samozřejmě infekční dávka, tedy množství zárodků, které kolem sebe nakažený šíří. Tak například takové spalničky mají reprodukční číslo osmnáct, to znamená, jeden člověk nakazí v průměru osmnáct dalších.
Našinec je častěji v českém lese než na exotické dovolené. Klíšťata mají letos mimořádnou aktivitu.
Každé stádium klíštěte se musí jednou pořádně nasát krve, aby se jejich vývin mohl posunout dál. Teď si dovolím malý apel, protože klesá v letních měsících proočkovanost. A to v době, kdy se do lesa chodí nejvíc. Lidé by na prevenci měli myslet. Vakcína proti klíšťové encefalitidě je spolehlivá a imunitu drží velmi dobře.
Co klíšťová encefalitida, tedy lidově řečeno zánět mozku?
Proti klíšťové encefalitidě není lék, o to důležitější je proto očkování. Prognóza u této nemoci záleží hlavně na věku. To je zásadní rizikový faktor. Vyšší věk znamená daleko větší pravděpodobnost komplikací. Ne že by to nemohlo ublížit i mladšímu, ale statisticky je daleko více komplikací a úmrtí u lidí nad 50 a zejména nad 60 let. A jak se nám posouvá věková křivka nahoru, tak se nám stává rizikovou čím dál větší část populace.
Když se vyjede do ciziny, je lepší si koupit repelent u nás anebo v místě pobytu?
To, že je lepší si koupit repelent až na místě je nejčastější cestovatelský mýtus, který slýcháme. Byly neziskové organizace, které za miliony dolarů nakoupily padělané léky, i když to bylo oficiálními kanály. V Indii, v Číně a bezesporu v mnoha dalších zemích, se vyrábí padělky léků. A to léky prochází alespoň nějakým registračním procesem a dohledem, ale repelenty hlídají v rozvojových zemích jen málokde.
Kdo je Rastislav Maďar
Rastislav Maďar
Docent MUDr. Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde současně vede Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví. Absolvoval Jesseniovu lékařskou fakultu UK v Martině, titul Ph.D. získal v roce 2001 na LF Univerzity Komenského v Bratislavě, docentem se stal v roce 2007. Od roku 2009 je předsedou redakční rady odborného časopisu Očkování a cestovní medicína. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity. Od roku 2008 se podílel na rozvoji největší celostátní sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier.
Jenže v mnohých exotických destinacích nikdo netuší, zdali v repelenty v obchodu obsahují účinné látky v deklarované koncentraci. Je důležité vědět nejenom to, co to obsahují za účinnou látku, ale i v jakém procentu. Přitom repelent je v exotice stejně důležitý jako očkování.
Když se aplikuje správně, tak komár toho člověka mine. Nejvíc bodnutí je obvykle kolem kotníků. Například jdou lidé v sandálech do restaurací, možná se namažou repelentem, ale zapomínají na uši, zadní stranu rukou a kotníky. Nejvíc útoků bodavého hmyzu se často odehrává pod stolem.