Růst vousů u osob po smrti patří mezi strašidelné historky, protože delší vousy jako by naznačovaly, že dotyčný žil ještě poté, co byl prohlášený za mrtvého.
Smrt znamená konec
Nejprve si řekněme, že se bavíme opravdu o osobě, která zemřela. Nemá žádné mozkové funkce, nebije jí srdce a nedýchá. V praxi to znamená, že se odstartovaly rozkladné biologické procesy a není možné dotyčného vrátit do světa živých.
Vlas, který poporoste za den zhruba o půl milimetru je vyživován z vlasové cibulky. K tomu je potřeba výživa pomocí glukózy, která se získává z okysličené krve. Jenže pokud nebije srdce, nekoluje krev. Nedostane se tedy k vlasovým cibulkám. Růst vlasů, vousů, ale i nehtů tedy smrtí končí. V případě nehtů by byl „růst“ mnohem méně znatelný, protože nehty poporostou za den o pouhých 0,01 mm. Vrstva tkáně v kořeni nehtu neustále produkuje nové buňky, které vytlačují nehet vzhůru.
Něco jiného je faktické zastavení růstu vlasů a něco jiného projevy smrti. Díky smrti dochází k masivnímu odvodnění tkání, kůže se smrští a už nerostoucí vlas či vous vytlačí poněkud výš. V praxi to tedy vypadá, a skutečně se to dá změřit, že vlas je delší o onen kousek, který byl původně schován v živé kůži.
Jak je tedy možné po smrti naměřit delší vlas?
Tady se zřejmě nachází jádro historek o tom, že by nebožtíkům ještě po smrti rostly vousy. Ovšem historky o tom, kterak se při exhumaci objevilo tělo, které bylo pohřbeno sotva se strništěm, ale po otevření víka rakve bylo velmi zarostlé, ty patří do říše pohádek.
Zombíci
Nicméně filmaři z mýtu o tom, že mrtvoly vlastně „ještě chvíli rostou“ krásně čerpají. Když se podíváte na kterýkoli film o „živých mrtvých“, tedy zombie, tak nápadně hodně z nich má dlouhé neupravené vlasy a to i přesto, že pokud je pohřeb do země a nikoli žehem, tak v rakvi bývá zesnulý člověk většinou upravený.
Zajímá vás, co se stane s tělem po smrti? Podívejte se na video.
Když člověk zemře, umírají všechny buňky najednou? „Když ustane tlukot srdce, přeruší se přívod kyslíku a glukózy do mozku a za tři až sedm minut umírají nervové buňky. Proto chirurgové, kteří vědí, že čas je v odumírání buněk klíčový, tolik pospíchají s odběrem orgánů vhodných k transplantaci,“ vysvětlují autoři knihy 100 hoaxů a omylů, které napálily vědce.
Takže odpověď na otázku, zdali rosou vousy i po smrti, zní odpověď ano i ne. Pokud za růst budeme považovat vyživování a normální biologický růst, tak rozhodně nerostou. Ovšem pokud za „růst“ budeme považovat fakt, že i po smrti o maličký, leč měřitelný kousek vylezou nad kožní tkáň, tak o „růstu“ v nadsázce mluvit lze.