Máte auto? Tak máte rhodium
Zlato je vzácné, krásné, blyštivé a chemicky odolné. Rhodium taky. Sice není zlatavé, ale stříbřité a patří mezi vzácné platinové kovy. Rhodium objevil v roce 1803 anglický chemik William Hyde Wollaston rok poté, co objevil palladium. Wollaston získal rhodium z kusu platinové rudy, kterou měl k dispozici ze sběrů v Jižní Americe. Rhodium má jméno podle růže (řecky rhodon). Pokud vám to nesedí, protože růže je růžová či rudá a rhodium stříbrné, tak vězte, že jméno je odvozené od narůžovělých rhodiových solí. Jde o poměrně tvrdý kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý, a pokud ho najdete v přírodě, je šance najít i další drahé kovy, včetně zlata.
„Rhodium má velkou úlohu v automobilovém průmyslu a s atomovým číslem 45 je extrémně vzácný a v současnosti drží titul nejdražšího drahého kovu na světě,“ píše Ctirad Veselý na serveru Poznat Svět. S oním nejdražším kovem je to poněkud složitější, protože cena kolísá. To je ovšem dobrá zpráva pro lidi a firmy se sklonem k riskantnímu podnikání, protože pokud cena kolísá, tak se na ní dá spekulovat. Faktem ale je, že v dlouhodobém horizontu neustále roste. Kovové rhodium se samo o sobě používá zřídka, téměř vždy se používá jako slitina.
Byť jsou naleziště v USA i Kanadě, tak naprostou většinou rhodia disponuje Jižní Afrika, což znamená, že má zásadní vliv na jeho cenu. „V současné době stojí 1 gram rhodia kolem 3 500 Kč, což je podstatně více než cena zlata, která činí přibližně 2 000 Kč za gram,“ píše Ctirad Veselý.
Co je na něm tak vzácné?
Odpověď na tuto otázku má dvě roviny. Tou první je vzácnost, čeho je málo, to je drahé a je jedno, zdali se jedná o tlakem vytvrzený uhlík do podoby diamantu nebo rhodium. Tou druhou jsou vlastnosti, konkrétně extrémní chemická odolnost. Zlato je měkké a snadno podléhá otěru. Slitina zlata a rhodia je na tom mnohem lépe. Nic nevydrží věčně, ale takovýto prstýnek vydrží déle. A navíc je hypoalergenní. Ano, jsou lidé, kteří mají alergii na zlato. A pokud je snubní, tak možná celý život. Schopnost rhodia odolávat vysokým teplotám z něj činí ideální materiál pro laboratorní kelímky. A pokud máte internet do domu tažený optickými vlákny, tak i na jejich výrobě se podílí rhodium. Jde o kov, který zná málokdo, ale potkal se s ním téměř každý.
A co dělá tento kov v automobilovém průmyslu? Tam zastává naprosto jinou úlohu. Katalyzátory obohacené o tento kov významně přispívají ke snížení emisí oxidu uhličitého produkovaného při chodu motoru, což v současné honbě za co nejnižšími emisemi jeho cenu zvyšuje.