Ponuré betonové stavby s vymlácenými okny připomínající vězení jsou pozůstatkem obrovského prázdninového komplexu, který navrhli Hitlerovi důstojníci jako odměnu pro příkladné pracovníky Třetí říše.“ Tak popisuje Aude de Tocqueville stav nacistických lázní Prora v Atlasu ztracených měst. Jenže kniha ve francouzském originále vyšla v roce 2014 a od té doby se mnohé změnilo.

Plány na návrat letoviska k turistickému ruchu zbrzdila covidová pandemie, ale nově se znovu oživily plány na luxusní resort. Jenže se slovem luxus by se mělo zacházet opatrně. Přece jen se jedná o nacistickou architekturu a celý areál měl sloužit masám. Takže není divu, že vypadá jako kasárna. Stejné pětipatrové obytné bloky.

Německá obdoba Revolučního odborového hnutí

Hitler slíbil Němcům práci a za práci odměnu. Součástí odměny měla být dovolená u moře a nacistická organizace  Kraft durch Freude (Síla skrz radost), která vy se dala přirovnat ke komunistickému ROH měla své členy vysílat ulevit si k moři od všedního života. Téměř pětikilometrový komplex mohl přivítat až milion hostů ročně.

Podívejte se na komplex Prora.

Zdroj: Youtube

Jenže pak přišla válka a po ní mělo poražené Německo jiné starosti, než posílal lidi na dovolenou. Navíc do nedostaveného komplexu, který měl být největšími lázněmi na světě. Jenže ani to megalomanskému Hitlerovi nevyšlo.

Kolos Prora

Na obřím staveništi pracovaly významné stavební firmy, neboť se jednalo vskutku o obří zakázku. Stavba, která měla časem umožnit každému pracujícímu strávit dovolenou u moře začala v roce 1933. O luxusu v dnešním slova smyslu se rozhodně nemohlo mluvit. Ampliony, které měly hlásat propagandu byly v každém z pokojů, který byl poměrně malý. De Toucqueville tvrdí, že měly rozměry 5x2,5 m.

Během války přece jen ta část, kterou se podařilo dokončit našla své využití. Lazaret pro raněné vojáky wehrmachtu. Je nepravděpodobné, že by sloužil i jako útočiště pro obyvatele Hamburku, kteří přišli o střechu nad hlavou vlivem spojeneckého bombardování. Hamburk je totiž více než 300 km daleko. Ale i takovéto informace lze v literatuře najít.

Po válce připadla Prora komunistické NDR, sídlil zde štáb Rudé armády, z místa se stala vojenská základna, později kasárna pro parašutisty a pak výchovné zařízení pr odpírače vojenské služby,“ lze se dočíst v Atlasu ztracených měst.

Související články

Modernizace u moře

Faktem je, že část komplexu se podařilo zmodernizovat a tak i čeští turisté si tady mohou pronajmout byt a užít si dovolenou u moře. Byty jsou větší, ale pořád komplex evokuje panelákové sídliště. Rujána, která je nejnavštěvovanějším německým ostrovem má své kouzlo, a to včetně dvou národních parků. Suchozemského NP Jasmund a přímořského Vorpommersche Bodenlandschaft, který zahrnuje i přímořské vody.

Ubytování v rekonstruovaných částech zřejmě není úplně levné, ale Němci na svůj Balt a „svou“ dovolenou u moře nedají dopustit. To jim ale nebrání vyrazit na Mallorku nebo do Itálie. Přece jen ne každý je smířený s tím, že by dovolenou měl trávit v původně nacistickém letovisku.

Související články