Ani čínští císaři nebyli nesmrtelní

Čínští císaři byli rovni bohům. Zatímco v dávnověkém Egyptě se podobně postaveným faraonům stavěly pyramidy, v Číně šlo o monumentální hroby v rozlehlém pohřebním komplexu na předměstí Pekingu.

Doba vlády dynastie Ming, trvající od roku 1368 do roku 1644, přinesla Číně šestnáct císařů. Třináct z nich našlo své poslední odpočinutí v místě, které se čínská vláda rozhodla otevřít veřejnosti.

Pro veřejnost a koně zavřeno

Po mnoho let byl tento fascinující komplex pro veřejnost uzavřen. Dokonce ani žijící císař nemohl na jeho pozemky vkročit na koni. Od poloviny 20. století se však vědci pustili do vykopávek a restaurování některých hrobek, což otevřelo nové možnosti pro návštěvníky.

Dnes můžete za malý poplatek navštívit tři z mauzoleí: Changling, Zhaoling a Dingling. Celý areál, včetně slavné „cesty duchů“ lemované sochami, je přístupný zdarma a nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti.

Příslib do budoucna

Dynastie Ming

Dynastie Ming vládla v říši Ming, neboli Číně v letech 1368–1644. V jižních oblastech se mingský stát udržel do roku 1661, byť na stále se zmenšujícím území. Byla poslední čínskou národní dynastií, po ní byla Čína dobyta mandžuskou říší Čching (1635–1912). Národní čínský stát došel své obnovy až po pádu Čchingů roku 1912, kdy vznikla Čínská republika. Zdroj wikipedie

Pokud máte doma čínský porcelán a fascinuje vás historie Říše středu, s návštěvou ještě chvíli posečkejte. Pekingská městská vláda představila ambiciózní plán na obnovu zbývajících hrobek z dynastie Ming, které budou postupně otevřeny pro veřejnost do roku 2030.

Hrobky byly postaveny pro císaře zakladatele dynastie Čching a jejich předky a řídí se zásadami tradiční čínské geomantie a teorie feng-šuej.

UNESCO

Rozlehlý komplex ilustruje důležitost, kterou mingští vládci přikládali budování impozantních mauzoleí, která odráží nejen obecnou víru v posmrtný život, ale také potvrzení autority,“ píše Sarah Kuta v Smithsonian Magazine.

Otevírání hrobek bude probíhat ve třech fázích. První fáze v letech 2024 a 2025 zpřístupní hrobky první dvě hrobky. V letech 2026 až 2028 budou otevřeny hrobky Maoling (císař Xianzong), Tailing (císař Xiaozong) a Deling (císař Xizong). Třetí fáze v letech 2029 a 2030 zahrne hrobky Xianling (císař Renzong), Yuling (císař Yinzong) a Qingling (císař Guangzong).

Po otevření všech hrobek plánují úřady přidat nové vzdělávací prvky, které návštěvníkům pomohou lépe pochopit jejich historii. Artefakty a interpretační značky přiblíží design a konstrukci těchto monumentálních staveb.

Nedaleko se buduje nový „kulturní, muzejní a turistický komplex“, který se podle čínských úřadů má stát uznávanou základnou věnovanou kultuře Ming. Čína má snahu nalákat turisty, ostatně její Terakotová armáda je obecně známým lákadlem.

Související články