Základem komerčního úspěchu Williama H. Mumlera byla zřejmě obyčejná chyba. Ale on ji dokázal využít a zpeněžit. Díky tomu se stal známým okultním fotografem.
Spiritualismus a okultismus
Okultismus a spiritualismus byly v polovině 19. století oblíbenou zábavou. Seance a pokusy o hovory s mrtvými byly součástí společenských večírků podobně, jako je dnes módní vypracovávání astrologických horoskopů. Duchařské snímky byly módní tak není divu, že se příležitosti chytala celá řada podvodných existencí. Důvěřivců je vždycky dost, ostatně podobného principu používaly ještě nedávno televizní vykladačky budoucnosti, jako byla kartářka Věra Nemethová z televizního vysílání známá jako Jolanda.
Dvojitá expozice
Pro vysvětlení vzniku „duchařských fotografií“ je potřeba uvědomit si, jak v 19. století fotky vznikaly. „V raných dobách užívali fotografové k vyvolání negativů skleněné destičky a Mumler pravděpodobně jednu z nich omylem použil opakovaně. Ukázal fotografii svému příteli spiritualistovi, který okamžitě uvěřil v její pravost, a brzy začali za Mumlerem přicházet další vyznavači duchů a naléhali na něj, aby jim vyfotil jejich blízké,“ píší autoři knihy 100 hoaxů a omylů, které napálili vědce.
Následně se ukázalo, že je možné nabídku uspokojit, jen je potřeba mít „negativ“ dané osoby. Ovšem mnozí z milovníků okultismu se spokojili se snímkem dávno zemřelé, cizí, zato o to význačnější osoby. Je libo snímek z Abrahamem Lincolnem? Dá se to zařídit.
The College of Psychic Studies zveřejnila album Mumlerových fotografií a jsou podezřele podobné. Mumler byl profesionálním fotografem a rozhodně znal postupy vyvolávání fotek i jejich případných úprav.
Podvod hodný následování
Mumlerův úspěch a věhlas inspiroval řadu podvodníků. Jedním z nich byl i Éduard Isidore Buguet, který v letech 1873-1875 vytvářel ve svém ateliéru na pařížském bulváru Montmatre duchovní fotografie. O stejný typ výdělku se pokoušel i v červnu 1874 během pobytu v Londýně. K Buguetovi se vydal mimo jiné i vědec William Crookes a získal jeho portrét obklopený duchovní podobou.
Kde je poptávka, tam je nabídka
V dubnu 1875 byl Buguet zatčen za podvod a později odsouzen s vlastním doznáním k trestu odnětí svobody na jeden rok a pokutě 500 franků. Prohlásil, že fotografie duchů jsou podvody, které vznikly jednoduše dvojí expozicí. Buď oblékl své asistenty, aby hráli roli ducha (poté, co se od sedících dozvěděl, co mají na desce vidět), nebo k tomuto účelu použil panenku. Tato figurka byla v jeho ateliéru zabavena policií.
„Navzdory odhalení zůstala řada jeho klientů přesvědčena, že Buguet vytvářel pravé duchařské portréty. Domnívali se, že se stal obětí organizovaného spiknutí a byl donucen k falešnému přiznání,“ napsala College of Psychic Studies. V polovině 19. století věřili na okultismus a duchy dokonce i takové vědecké kapacity, jako byl Alfred Russel Wallace.
Ten se nechal několikrát portrétovat. „Seděl jsem třikrát a vždy jsem si vybral vlastní pozici. Pokaždé se se mnou na negativu objevila druhá postava. Žádnou z těchto postav jsem na negativech nepoznal; ale ve chvíli, kdy jsem dostal nátisky, mi první pohled ukázal, že třetí deska obsahuje nezaměnitelný portrét mé matky,“ napsal Wallace.