Název kvasoplod nezní zrovna jako kosmetický prostředek. Spíše jako něco, co našinec nacpe do sudu, aby to později vypálil a vypil. Ve skutečnosti se jedná o jihoasijskou dřevinu, která má domácí areál rozšíření v oblasti Indie a Šrí Lanky přes Barmu, Thajsko až po Laos a Vietnam. A právě v Barmě se její rozemletá kůra stala už v historii populární jako pleťová maska.

Bahno na tváři krásu vytváří


Konzistencí i barvou tanaka, jak se pastě z rozemleté kvosoplodové kůry říká, skutečně bláto připomíná. Vědecké publikace potvrzují, že má protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti, což z ní činí účinný prostředek proti akné a podráždění pokožky. Dále se věří, že pomáhá snižovat tvorbu vrásek a zanechává pleť hladkou a svěží.

Euroatlantické ženy by asi zvolily jinou formu aplikace než nanášení z mlecí misky přímo na tvář. Co není úhledně zabalené v moderním plastovém balení a nevypadá draze, tak to nevypadá důvěryhodně. Pravdou je, že současné barmské ženy žijící ve městech považují tanakovou masku za nemoderní. Zjednodušeně řečeno, na starší dámy se dívají asi podobně jako my na babičky na vesnici s šátkem. Sice vědí, že to má svůj smysl, ale „takhle se to přece už dávno nenosí“. Ale na venkově se tanaka stále drží.

Jen dětem je to jedno. Krom toho, že vůně kvasoplodové kůry odhání komáry, je to i docela legrační ozdoba. Kromě svých kosmetických vlastností má tanaka také hluboký kulturní význam. V minulosti se věřilo, že rituál barvení nejenže chrání pokožku, ale i odhání duchy a posiluje kulturní dědictví a spojení s předky.

Možná se vrátí na výsluní

Už nejednou se stalo, že původně starobylá tradice ožila v moderním hávu. Biomedicínské studie odhalují další možné využití látek obsažených v dřevině a není vyloučeno, že se tanaka vrátí zpět. Stačí si jen uvědomit složení pleťových masek slibující „zářivou, hydratovanou a svěží“ pleť. Honba za tvář bez vrásek neustává a antiaging krém, tedy pasta proti stárnutí, může zažít nový boom.

Kvasoplod vroubkovaný

Opadavý keř až menší strom, 3–12 m vysoký, s borkou žlutošedou a s trny 1–2 cm dlouhými, vyrůstajícími jednotlivě nebo v páru z úžlabí listů. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 5–10 cm dlouhé. Hroznovité květenství má zhruba 10 květů až 1 cm v průměru. Plodem je kulovitá bobule dorůstající 6–8 mm v průměru. Zdroj: Botany.cz

Pro Barmánce je tanaka jedinečná a používá se jako kosmetický přípravek již více než 2000 let. Zmínky o ní se objevují již ve starověkých barmských textech a v muzeích lze nalézt pozůstatky zařízení, které používala starověká královská rodina k mletí tanaky,“ píší Anne Goldsberry, Alan Dinner, C William Hanke na stránkách studie Thanaka: traditional Burmese sun protection.

Bakterie jako Propionibacterium acnes, které přispívají k rozvoji akné, mohou být efektivně potlačeny použitím tanaky, což z ní činí přirozenou alternativu k chemickým akné lékům. Dost možná, že stovkami let ověřené pleťové masce barmských vesnických žen chybí jen správná reklama, marketing a atraktivní balení. A samozřejmě příslušná cena.

Související články