Zlato je velmi zvláštní prvek, nejen kvůli své trvanlivosti a materiální a duchovní hodnotě, ale také proto, že tento drahý kov stále skrývá určitá tajemství. Například, jak mohla vzniknout velká ložiska zlata, když je zlato v zemské kůře extrémně vzácné? To bylo zatím objasněno jen částečně. Na některých místech mohlo výskyt podpořit zemětřesení, hydrotermální prameny nebo přítomnost ropy a uranu, jinde aktivita mikrobů nebo minerálu pyritu.
Obrovské ložisko pod stávajícím zlatým polem
Nyní geologové objevili další velké ložisko zlata. Podle čínské tiskové agentury Xinhua bylo ložisko vystopováno pod již známým zlatým polem Wangu v provincii Hunan. Díky vrtům na okrajích zlatého pole, geofyzikálním průzkumným metodám a 3D modelování geologové z geologické služby v Hunanu objevili dříve neznámá a hlouběji uložená ložiska zlata.
Myslíte si, že o zlatě víte vše a nic vás nepřekvapí? Světová rada pro zlato natočila skvělý materiál
Fascinující čísla
Ukázalo se, že jen v horní 2 000 metrů široké vrstvě se nachází více než 40 zlatých žil a vytěžitelná zásoba zlata ve výši 300 tun. Ložisko zlata však sahá ještě do větších hloubek. „Mnoho vrtných jader, která jsme získali, zřetelně vykazovalo zlato,“ řekl dle agentury Chen Rulin z geologické služby v Hunanu. Podle prvotních analýz leží koncentrace zlata na až 138 gramů na tunu rudy, což je poměrně vysoká hodnota.
Aktuálně největší naleziště zlata na světě
Celkem geologové odhadují, že v tomto ložisku by mohlo ležet více než 1 000 tun zlata v hloubkách až 3 000 metrů. To odpovídá ekvivalentní hodnotě více než 78 miliard eur. Pokud se to potvrdí, bylo by čínské ložisko zlata přírodním ložiskem zlata na světě. Předchozí držitel tohoto rekordu, zlatý důl South Deep v Jižní Africe, obsahuje odhadem 930 tun tohoto drahého kovu.
Čína má velkou spotřebu zlata
Čína je již nyní největším producentem zlata na světě a v roce 2023 bude podle agentury Reuters tvořit přibližně 10 % celosvětové produkce. Země však stále spotřebovává více zlata, než dokáže vyprodukovat, a to přibližně třikrát více. V důsledku toho je Čína silně závislá na dovozu zlata ze zemí, jako je Austrálie a Jižní Afrika. Nové ložisko zlata by mohlo pomoci tento problém zmírnit, ale problém zcela nevyřeší. Na základě současných sazeb by celé ložisko pokrylo potřeby země pouze na přibližně 1,4 roku.
Kolik je na Zemi zlata?
Do konce roku 2023 bylo v historii lidstva vykopáno odhadem celkem 234 332 tun (212 582 metrických tun) zlata, přičemž více než dvě třetiny z toho byly vytěženy od roku 1950, uvádí Světová rada pro zlato. To se může zdát hodně. Pokud byste však roztavili všechno zlato, které kdy bylo vytěženo, a vložili ho do jediné kostky, byla by podle Světové rady pro zlato dlouhá jen asi 22 m, tedy o něco kratší než délka plejtváka obrovského (Balaenoptera musculus).