Byli jste někdy na norském venkově? Červeně natřené rybářské domky, jeden jako druhý, působí nejen romanticky, ale zároveň ani jeden z nich nápadně nevyčnívá nad ostatní. Podobné to je v podstatě na celém venkově. Ne, že by se tady nedaly najít luxusní chaty, ale majitelé se snaží nevyčnívat. Bohatství slouží Norům k prosperitě a pohodlnějšímu životu, nikoliv k okázalému vychloubání se. Zjednodušeně řečeno, neuvidíte bohatého Nora, kterému by se na krku houpalo několik zlatých řetězů. Cítil by se trapně.
Drahá, ale bohatá
Země je bohatá hned z několika důvodů. Má naleziště ropy a zemního plynu, takže na světovém exportu se stala zásadním partnerem. „Jako exportér je Norsko významným hráčem. Norsko je po Rusku a Kataru třetím největším vývozcem zemního plynu na světě,“ udává server Norsk Petroleum. Nyní, po tříletém průzkumu, došlo k nálezu vzácných prvků a zemin, které jsou největší v kontinentální Evropě. Na první pohled to tak nevypadá, ale nález by mohl pomoci i rozvoji turistického ruchu.
Bohatá země láká bohaté turisty
Jakákoli těžba poškodí přírodu, jinak to nejde. Takže slova o podpoře turistického ruchu zní poněkud kontraproduktivně. Jenže Norsko umí velmi dobře vybírat daně a ještě lépe s nimi hospodařit.„Společnost Rare Earths Norway uvedla, že v komplexu Fen na jihovýchodě země, více než 200 kilometrů jihozápadně od Osla, je 8,8 milionu tun celkových oxidů vzácných zemin (TREO) s přiměřenou perspektivou ekonomické těžby,“ píše s odvoláním na zprávu ČTK server Českého rozhlasu. K objevu lokality, dnes známé jako Fen Carbonatite Complex, došlo v jižním Norsku.
Norsko je prostě... paráda
Příkladem mohou být Spojené arabské emiráty, které bohatnou z těžby přírodního bohatství. Původně pouštní oblast nyní láká turisty na nejvyšší budovu světa, a sice drahý, ale exkluzivní turistický servis. Podobné to může být i s Norskem. To sice nemá ambici stavět umělé ostrovy, ale může zvýšit úroveň turistického komfortu. Zatímco někteří jezdí do Norska za čistou přírodou, samotou a dobrodružstvím, jiné může lákat lyžování na ledovcích nebo rybolov.
Norsko zmenší závislost na Číně
Vzhledem k situaci v Evropě je jakékoli snížení závislosti na nedemokratických zemích výhodou. Zásadním způsobem se to povedlo u ruského plynu a ropy. Nový objev vzácných prvků, důležitých pro výrobu elektromotorů nebo mobilních telefonů, teď v této oblasti sníží závislost na Číně. Ta se podle mezinárodních odhadů podílí na celosvětové těžbě kovů vzácných zemin zhruba 70 procenty. Ovšem podíl jejich zpracování je mnohem vyšší – udává se až 90 procent.
Fen Carbonatite Complex je bezpochyby největším evropským ložiskem vzácných minerálů.
Rare Earths Norway
Norové navíc moc dobře vědí, že čistá příroda je základem pro turistický průmysl, takže se dá předpokládat, že těžbu se pokusí udělat v rámci možností tak, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí. Ale jak bylo napsáno výše, bez následků do nejde. A pokud se Norsku bude dařit, může se i český turista těšit na lepší služby. Ostatně i dnes může prostě jen vzít pas a odjet. Žádné vízum či devizová doložka není potřeba.