Do kolébky sériových vražd

Pokud jste fanouškem crimi žánru rozhodně jste neminuli sérii Mindhunter, která na základě knižní zpovědi FBI agentů zachycuje vůbec vznik termínů sériový a masový vrah. Kde ale leží základy sériových vražd jako takových? Když se ohlédneme do minulosti, jak daleko budeme muset jít, než najdeme prvního sériového vraha? A světe div se, je třeba vrátit se až do kolébky moderní západní společnosti - starověkého Říma...

Stručný příběh vraždící temné ruky císaře.

Zdroj: Youtube

Jedním z nejnásilnějších panovníků, kteří spočinuli na „trůně” Římské říše, byl nechvalně proslulý Nero. V jeho područí ale operovala ještě jiná temná síla. Síla, která bez velkého rozruchu a poprasku odklízela císařům z cest nepohodlné občany - Locusta Galská. První člověk, který si svými nemilosrdnými činy vysloužil titul sériový vrah.

Sériový vrah s ženskou tváří

O Locustě se poprvé dozvídáme od Tatica v roce 54, kdy už je uvězněna za travičství. Taticus ani ostatní historikové, kteří ji ve svých zápiscích zmiňují, se s travičkou nikdy osobně nesetkali a hranice mezi skutečností a pověstmi je tak tenčí než obvykle. Těžko říct, zda je skutečně prvním člověkem se záznamy plnými úkladně naplánovaných vražd, přesto ale se s ní ten titul stále drží.

I Locusta užívala jedy na bázi arzenu.

Ačkoliv toho mnoho nevíme o jejím dětství, dle historie lze určit, že se mladá žena z Gálie patrně dostala do Římské říše jako vítězná kořist spolu s dalšími otroky. K císařskému dvoru se následně dostala již z vězení, když svými znalostmi jedů upoutala pozornost Agrippiny mladší, Nerovy matky. Agrippina byla cílevědomá žena, která bojovala za svého syna lstmi, jedy a zradami. První jejich společnou téměř obětí byl patrně Agrippin druhý manžel císař Claudius. Ten lest ovšem prokoukl a zemřel až rukou svého lékaře, který mu pomocí peříčka pomáhal vyvrhnout otrávenou potravu. Locusta byla totiž připravená i na možnost odhalení a peříčko, které doktor vložil císaři do úst, aby jej zachránilo, ho nakonec usmrtilo.

Vražda za statek

Většího úspěchu dosáhla Locusta u Britannica, Nerova bratra, jenž ohrožoval jeho pozici. Ačkoliv mu musela posunout jed dvakrát, její lsti a vynalézavost nakonec zařídily své. Nero ji byl za tento úspěch natolik vděčný, že ji věnoval milost a statek, kde později vyučovala své následovníky. Od této doby taky žila pod Neronovou ochranou a na přistěhovalkyni i v luxusu. Tato pohádka, ale neměla trvat věčně a nakonec se nejen musela rozloučit s mocí, kterou ji obdařili Agrippina a Nero, ale i s hmotným zajištěním a náklonností svého okolí.

V roce 68, kdy byl Nero vyhlášen za nepřítele státu a spáchal sebevraždu připraveným Locustovým jedem, upadla vražedkyně v nemilost a byla hanobena. Spolu s dalšími Neronovými následovníky byla v řetězech vláčena městem a usmrcena. Dnes se ale spekuluje, co vše z těchto historických záznamů je pravda. Využívání žen a jedů se bralo jako nešlechetné až zbabělé, je tedy nasnadě předpokládat, že galská travička toho provedla méně, než se povídalo... Někteří ji dokonce plně očišťují s tím, že neměla na výběr a byla pouhým pěšákem v císařských hrách. My už pravdu pravděpodobně nikdy nezjistíme, tak si sami můžete vybrat, čemu budete věřit...

Čemu věříte vy?

info Hlasování bylo ukončeno.
Locusta byla pouhým otrokem se znalostmi bylin 31
Locusta vyloženě netoužila vraždit, ale pro získání moci byla ochotna i zabít 21
Locusta toužila po krvi 8
Hlasovalo: 60

Související články